Krakowski ogólniak katolicki zakazał swoim uczniom, w tym pełnoletnim „podejmowania aktywności seksualnej, polegającej na: odbyciu stosunku seksualnego, udziału w imprezach o charakterze erotycznym oraz pozowania do filmów i zdjęć pornograficznych”.
A na czym polega łódzka interwencja SUS?
Zakaz makijażu, piercingu i farbowania włosów w podstawówce w Łodzi. Co na to Konstytucja?
W statucie Szkoły Podstawowej nr 149 znajduje się długi punkt na temat dbania o wygląd zewnętrzny. Dotyczy on stroju, a dodatkowo, według jego treści, zabronione jest „stosowanie makijażu, piercingu, farbowanie włosów”.
„To zbyt szeroka kwestia, która nie leży w gestii statutów szkolnych w przeciwieństwie do ubioru” – twierdzi SUS w wystąpieniu do Kuratorium Oświaty w Łodzi, powołując się potem m.in. na Konstytucję RP. – „Regulowanie wyglądu uczniów (jak zakaz stosowania makijażu, piercingu czy farbowania włosów) jest przekroczeniem uprawnień szkoły, której statut nie może zawierać regulacji w tak wysokim stopniu ograniczającym prawa i wolności człowieka”.
SP nr 149 ma w kontrowersyjnym punkcie statutu zapis o stroju zakrywającym brzuch (tego SUS nie podważa) zatem ewentualny kolczyk w tym miejscu i tak nie szokowałby nauczycieli łódzkiej podstawówki. Ale np. z kolczykiem widocznym w języku u młodzieży - po zmianie statutu według uwag SUS - musieliby się pogodzić...
Kuratorium w Łodzi: sprawa jest w toku
„Pismo w sprawie SP nr 149 w Łodzi dopiero do Kuratorium dotarło. Sprawa jest więc w toku” – poinformowała w piątek (11 grudnia) Anna Skopińska, rzecznik Kuratorium Oświaty w Łodzi.
Takie interwencje są skuteczne. Uczniowie z Rawy już mogą farbować włosy
Czy łódzka podstawówka wykreśli ze statutu zapisy o zakazie kolczyków, farbowania włosów i stosowania makijażu?
SUS w początku bieżącego roku szkolnego podjęło podobną interwencję w przypadku SP nr 1 w Rawie Mazowieckiej.
„Po interwencji Stowarzyszenia w sprawie SP nr 1 w Rawie Mazowieckiej, Kuratorium Oświaty w Łodzi przeprowadziło kontrolę statutu szkoły. Wydano zalecenia i kwestionowane przez Stowarzyszenie zapisy zostały uchylone bądź zmienione” – przekazała Anna Skopińska.
Faktycznie, w rawskiej „Jedynce” można już przychodzić na lekcje w makijażu i w farbowanych włosach. Natomiast zapis zakazujący kolczyków w statucie tej szkoły odnosił się do niebezpieczeństwa, które mogą one powodować podczas lekcji WF. Teraz, według zmienionego statutu, strój ucznia nie może po prostu „zawierać niebezpiecznych elementów”.
