Kwestię budowy przejść dla zwierząt nad autostradami i drogami ekspresowymi reguluje Prawo Ochrony Środowiska. Decyzje środowiskowe dla danej inwestycji wydawane są w oparciu o informacje i opinie m.in. Lasów Państwowych, kół łowieckich i regionalnych dyrekcji ochrony środowiska. Koszt budowy jednego górnego przejścia dla zwierząt, według danych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, to ok. 11 mln zł.
Zobacz też: Autostrada A4 jednak w nowym śladzie. Tak wygląda jego przebieg! Ma ominąć Wrocław
Przejścia nad i pod autostradą A4. Po co powstały?
Przez trzy lata badali to naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego. Pod lupę wzięli przejścia górne (tzw. zielone mosty) i dolne (tunele, przez które zwierzęta mogą przejść spokojnie z jednej strony jezdni na drugą) na dolnośląskim odcinku autostrady A4 pomiędzy Zgorzelcem a Krzyżową. Używali fotopułapek i obserwowali tropy zwierząt zostawiane na pasach wysypanych piaskiem, a wnioski opisali na łamach czasopisma naukowego "European Journal of Wildlife Research".
Badacze zaobserwowali, że dzikie zwierzęta najchętniej korzystają z górnych przejść nad autostradą A4 (dziki i wilki chodzą tylko górą!), a dużo mniej wybiera tunele pod jezdnią (tamtędy chodzą również ludzie, psy i koty). Pojawiają się na przejściach głównie nocą.
Oto najciekawsze zdjęcia z fotopułapek ustawionych na przejściach dla zwierząt >>
"Podczas gdy na przejściach górnych dzikie ssaki stanowiły aż 75%, to na przejściach dolnych zaledwie 28%, a pozostałe należały do ludzi i zwierząt domowych" - czytamy w artykule, którego jednym z autorów jest dr hab. Robert Mysłajek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. - "O ile na przejściach górnych notowaliśmy w każdym roku średnio ok. 1700 dzikich ssaków kopytnych, o tyle pod poszerzanymi mostami było ich ok. 620, a na wąskich przejściach dolnych raptem około 90. Co więcej, na przejściach dolnych wcale nie pojawiały się dziki, a jelenie tylko sporadycznie. (...) Z kolei ludzie i zwierzęta domowe najliczniej pojawiały się na przejściach dolnych, średnio rocznie ok. 990 ludzi, 470 psów i 110 kotów, podczas, gdy na przejściach górnych wartości te wynosiły odpowiednio: 650 dla ludzi, 130 dla psów i 20 dla kotów". Cały artykuł przeczytacie TU
Przeczytaj także:
Oto najciekawsze zdjęcia z fotopułapek ustawionych na przejściach dla zwierząt >>
Najlepsze zdjęcia z fotopułapek. Tego nie zobaczysz z autost...
