W kalifornijskiej Dolinie Śmierci zarejestrowano temperaturę 130 stopni Fahrenheita (54,4 stopni Celsjusza).
To najwyższa temperatura zmierzona za pomocą nowoczesnych urządzeń pomiarowych, twierdzą amerykańskiej Narodowej Służby Meteorologicznej (National Weather Service).
Odczyt zarejestrowano o godzinie 15:41 w Furnace Creek Visitor Center w parku narodowym Death Valley za pomocą automatycznego systemu obserwacyjnego - elektronicznego termometru zamkniętego w zacienionym pudełku.
W 1913 roku inna stacja meteorologiczna oddalona o pół godziny drogi od tego miejsca zanotowała oficjalny rekord świata - 134 stopnie Fahrenheita (56,7 stopnia Celsjusza). Ale jego ważność została potem zakwestionowana, ponieważ burza piaskowa w tym czasie mogła wypaczyć odczyt.
Kolejną najwyższą temperaturę zanotowano w lipcu 1931 roku w Kebili w Tunezji. Było to 131 stopni Fahrenheita (55,0 stopni Celsjusza) - ale znowu, dokładność instrumentów została zakwestionowana przez specjalistów.
W 2016 i 2017 roku stacje w Mitribah, Kuwejcie i Turbacie w Pakistanie odnotowały temperatury 129,2 stopni Fahrenheita (54 stopnie Celsjusza). Po dokonaniu oceny przez Światową Organizację Meteorologiczną oba pomiary zostały obniżone o kilka ułamków stopnia.
Światowa Organizacja Meteorologiczna z siedzibą w Genewie poinformowała w poniedziałek, że rozpocznie proces weryfikacji nowych odczytów w USA.
- Ta zanotowana wysoka temperatura jest uważana za wstępną i jeszcze nie oficjalną – twierdzi amerykański National Weather Service.
Dan Berc, pracownik z biura Las Vegas NWS odpowiedzialny za dokonany pomiar, powiedział AFP, że czujnik instrumentu pomiarowego zostanie przekazany do oceny.
Sprawdzanie zajmie co najmniej kilka miesięcy, powiedział, dodając: Dorastając jako dziecko myślałem, że 130 stopni Fahrenheita to naprawdę fajny rekord.
Przez dziesięciolecia oficjalnie rekord upałów wynosił 136,4 stopni Fahrenheita (58 stopni Celsjusza) odnotowany w 1922 roku w El Azizia, obecnie w Libii.
Ale panel WMO, który szczegółowo zbadał to w latach 2010-2012, pozbawił go tytułu po znalezieniu wielu niepokojących aspektów, w tym problemu z termometrami i niedoświadczonego obserwatora.
Południowo-zachodnie Stany Zjednoczone przeżywają obecnie intensywną falę upałów, która według naukowców staje się coraz częstsza i coraz bardziej niebezpieczna z powodu zmian klimatycznych spowodowanych przez człowieka.
Na całym świecie pięć najgorętszych lat w historii miało miejsce w ciągu ostatnich pięciu lat.
Zgodnie z porozumieniem paryskim z 2015 roku państwa zobowiązały się do ograniczenia wzrostu temperatury do „znacznie poniżej” dwóch stopni Celsjusza (3,6 Fahrenheita) powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej, głównie poprzez znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.
Cele te są postrzegane jako kluczowe, aby zapobiec wyzwoleniu serii punktów krytycznych, które spowodowałyby nieodwracalne nagrzewanie się planety pod koniec wieku, sprawiając, że ogromne połacie Ziemi stałyby się „niegościnne” dla życia ludzi i zwierząt.
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?