Dzisiaj, we wtorek 2 lipca 2017 w czasie prac rozbiórkowych przy tyskim ZEG-u, robotnicy natknęli się na akt erekcyjny. Dokument został sporządzony 14 czerwca 1966 r. Jak poinformował nas Tomasz Skarżyński z firmy Cutman wraz z aktem odnalazło się kilka monet i zdjęcie, które może przedstawiać sygnotariuszy aktu. Znaleziska przekazano do Muzeum Miejskiego w Tychach.
Charakterystyczny budynek ZEG od lat stanowił nierozłączny element miejskiego pejzażu. Przypomnijmy, że wyrastające nad osiedlami A i B dzieło wybitnego architekta Marka Dziekońskiego, odpowiedzialnego m.in. za projekt rotundy Panoramy Racławickiej we Wrocławiu czy stadionu zimowego w Tychach, to doskonały przykład modernistycznej architektury przemysłowej. W ubiegłym roku minęła 50. rocznica rozpoczęcia budowy budynku Zakładu Elektroniki Górniczej.
Pierwsza łopata została wbita w 1966 r. Trzy lata później obiekt był gotowy. Jest przykładem modernistycznej architektury przemysłowej, dokładniej nurtu architektury późnego modernizmu zwanego brutalizmem (od francuskiego słowa „brut”, czyli surowy): ZEG to pasma betonu i szkła, położone naprzemiennie.