
Zakład Płyt Pilśniowych i Wiórowych Ruciane Nida
11 grudnia 1954 we wsi Ruciane Nida uruchomiono Zakład Płyt Pilśniowych i Wiórowych. Budowa potężnego zakładu, największego tego typu w Europie, trwała 5 lat. W okolicach zakładu powstał PGR, a zatrudnienie w fabryce znalazło blisko 2 tys. ludzi. Zakład upadł w 1995 roku i pozostały po nim jedynie ruiny, pełniące poniekąd atrakcję turystyczną regionu. Podczas "wycieczki" można zrobić naprawdę świetne fotoragie.

Pałac w Białej Oleckiej
Pałac w stylu neobarokowym wzniesiono na planie prostokąta, jako budowlę murowaną z cegły, otynkowaną, podpiwniczoną i z użytkowym poddaszem. Do głównego, dwukondygnacyjnego korpusu, nakrytego wysokim dachem czterospadowym, dostawiono jednokondygnacyjne skrzydło boczne, przekryte dachem mansardowym. Na narożach ustawiono wieloboczne wieżyczki. W elewacji frontowej znajduje się szeroki ryzalit z tarasem nad wejściem głównym, podtrzymywanym przez cztery kolumny. W dachu ryzalitu umieszczono półkoliście zamkniętą wystawkę (niegdyś znajdował się tu kartuz herbowy). W elewacji ogrodowej znajduje się taki sam ryzalit z wystawką, a także tarasem i schodami wiodącymi do parku. Po tej stronie budynku znajduje się również narożna wieżyczka z tarasem widokowym i półkolisty ryzalit z boku elewacji. W otoczeniu pałacu zachowały się dawne zabudowania gospodarcze i inwentarskie, a także pozostałości parku. (Opis na podst. Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie)

Zespół dworski Wandzin w Sidrze
Na zadrzewionej polanie, stoi ukryty stary drewniany dwór. Zbudował go prawdopodobnie w 1877 roku Kazimierz Eunarowicz dla swojej żony Wandy i stąd jego nazwa - Wandzin. Następca Kazimierza, Stanisław Eunarowicz, sprzedał go przed 1937 rokiem Bolesławowi Sulikowskiemu, w którego posiadaniu pozostał do 1953 roku. Nie był to duży majątek, więc nie objęła go powojenna parcelacja. Po śmierci Sulikowskiego właścicielkami Wandzina stały się dwie siostry Albina i Stanisława Powarzy, które w 1976 roku sprzedały go Spółdzielni Kółek Rolniczych w Sidrze. (na podst. http://www.sidra.bho.pl/)

Kwatera Himmlera Hochwald w Pozedrzu
Kwatera Himmlera kryptonim „Hochwald” (Wysoki las) była zlokalizowana w lesie na Mazurach, tuż przy Pozezdrzu, na północny wschód od centrum tej miejscowości. Obok kwatery biegła linia kolejowa Giżycko–Węgorzewo. Położenie przy linii kolejowej ułatwiało dowóz materiałów budowlanych. Podobnie jak „Wilczy Szaniec”, otoczona była wokół pasem pól minowych, położonych między zasiekami z drutu kolczastego a dodatkowo od strony zewnętrznej płotem z siatki drucianej. Na terenie kwatery znajdowało się pięć schronów o odporności typu „B”, schron specjalny Heinricha Himmlera położony w części centralnej, dwie wartownie, garaż podziemny i (przypuszczalnie) baraki drewniane.