
Oszustwo na żywność od Ministerstwa Zdrowia
Oszuści próbują również powoływać się na zmyśloną akcję Ministerstwa Zdrowia, które miałoby rozdawać wodę, chleb, mleko i inne artykuły spożywcze. „W celu otrzymania świadczenia prosimy o potwierdzenie danych osobowych poprzez profil zaufany” - można było przeczytać w internecie wraz z odniesieniem do logowania w banku. Celem było przejęcie naszego konta. Na oszustwo zareagowało Ministerstwo Zdrowia, które zaapelowało, by nie wchodzić na stronę podawaną przez oszustów.

Talizmany i amulety, czyli jak zarobić na koronawirusie
Na internetowych aukcjach można spotkać się z ofertami amuletów i talizmanów, które mają nas uchronić przed zakażaniem koronawirusem lub wzmocnić naszą odporność. Może się także zdarzyć, że do naszych drzwi zapuka domokrążca, chcąc namówić na zakup „cudownego” preparatu lub talizmanu. Tego typu specyfiki są kolejną nieetyczną próbą zarobienia na epidemii.

Jak zabezpieczyć się przed oszustwami? Oto porady policji
Oszustwami internetowymi „na koronawirusa” zajęła się już policja. Przypomina, że jedynymi i prawdziwymi źródłami informacji są komunikaty przekazywane przez służby oraz te zamieszczane na oficjalnych stronach internetowych. Policja radzi, aby sprawdzać czy adresy podane w smsach są tożsame z adresem internetowym strony naszego banku. A jeśli adres jest inny niż zwykle lub strona wygląda inaczej, nie należy podawać swoich danych do logowania. Warto korzystać ze strony banku i nie wchodzić na nią przez podejrzane smsy.
Oszustami internetowymi zajmuje się nie tylko policja. Wyłapuje ich również organizacja CERT Polska, która reaguje na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie. CERT Polska działa w strukturach państwowego instytutu badawczego - Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK).