Nowe zasady przyznawania 500 plus, a już od stycznia 2024 roku 800 plus
Nadal jednym z popularniejszych form wsparcia rodziców jest 500 plus. To świadczenie wychowawcze, które przysługuje bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Wymogiem jest to, że dziecko, na które jest pobierane świadczenie, nie ukończyło 18. roku życia.
Trwa wypłata świadczenia na nowy okres. Aby uzyskać 500 plus, a od stycznia 2024 roku 800 plus na nowy czas pobierania świadczenia, trzeba złożyć wniosek do ZUS. Można to zrobić wyłącznie przez internet.
Jak to zrobić?
- Poprzez portal PUE ZUS.
- Poprzez portal Ministerstwa Rodziny Emp@tia.
- Za pomocą bankowości elektronicznej.
Terminy składania wniosków na 500 plus na okres 2023/2024
Termin składania wniosków o nowe świadczenie 500 plus minął 30 kwietnia, nie oznacza to jednak, że pozostali rodzice nie mogą liczyć na środki do wykorzystania na własne dzieci. Jak wyglądają poszczególne terminy składania wniosków i kiedy wówczas otrzymamy środki na konto? Czy przysługuje nam wówczas wyrównanie?
Lista terminów:
- od 1 lutego do 30 kwietnia 2023 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.
- od 1 do 31 maja 2023 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec - do 31 lipca 2023 r.
- od 1 do 30 czerwca 2023 r. - ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec - do 31 sierpnia 2023 r.
- od 1 do 31 lipca 2023 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem jedynie od lipca - do 30 września 2023 r.
- od 1 do 31 sierpnia 2023 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie, z wyrównaniem jedynie od sierpnia - do 31 października 2023 r.
Takie dodatki dostaniesz na dziecko w 2023 roku. Zobacz, na co możesz liczyć
Rodzice, które swoje pociechy wychowują w Polsce, mogą liczyć na różne formy wsparcia państwa. Osoby, które spełniają określone warunki, mogą ubiegać się m.in. o zasiłek rodzinny, kosiniakowe, wsparcie w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego oraz Żłobkowe.
Czy świadczenie 500 plus przysługuje obcokrajowcom?
Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, świadczenie 500 plus otrzymać mogą również osoby, które zamieszkują w Polsce. Komu dokładnie przysługuje świadczenie?
- Obywatelom UE oraz EFTA.
- Cudzoziemcom, którzy mają legalny pobyt w Polsce wraz z dostępem do polskiego rynku pracy.
Obcokrajowiec, który stara się o świadczenie 500 plus, powinien do wniosku dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu w Polsce wraz z dostępem do rynku pracy.
500 plus również dla obywateli Ukrainy
Obywatele Ukrainy, którzy przybywali do Polski po 23 lutego 2022 roku w związku z działaniami wojennymi i uzyskali legalny pobyt w kraju, również mogą wnioskować o świadczenie 500 plus. Odbywa się to na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Uchodźcy wojenni powinni złożyć wówczas formularz SW-U. Dokument ten w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz na platformach internetowych ZUS dostępny jest w języku ukraińskim. Zgodnie z obowiązującym prawem, wniosku obywatele Ukrainy mogą składać do 24 sierpnia 2023 roku.
Tym osobom zostanie odebrane 500 plus
Chociaż 500 plus przyznawane jest na dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia, nie każdemu się należy. O tym, komu zostanie odebrane 500 plus, przekonacie się, zaglądając do galerii.
Najczęściej popełniane błędy przy składaniu wniosku. Tego unikaj składając wniosek o dofinansowanie 500+
Młodzież uzależniona od smartfona - szokujący raport! o nastolatkach
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?