
Mikołaj Kokot z Częstochowy:
W mojej rodzinie pamiątkami są głównie zdjęcia. Mamy szafkę pełną albumów, które zaczęli zapełniać jeszcze moi dziadkowie. Zdjęć z roku na rok zdjęć przybywa. Selekcjonujemy je, a te najlepsze wywołujemy. Od dziecka lubiliśmy oglądać stare albumy z czarno-białymi zdjęciami. Teraz też zdarza nam się robić czarno-białe fotografie, które mają specyficzny klimat. Oprócz zdjęć posiadamy w rodzinie kilka drobiazgów po pradziadkach, takich jak biżuteria.

Maciej Gucik , Jastrzębie-Zdrój:
Pamiątki, zwłaszcza stare fotografie, mają dla mnie duże znaczenie. Mamy wiele albumów, sporo z nich przekazywanych było z pokolenia na pokolenie, więc duża część zbiorów to ogrom wspomnień. Dziadek, a później także tata, lubili kolekcjonować znaczki pocztowe czy przeróżne pamiątkowe egzemplarze monet i banknotów. Niektóre ze zbiorów są imponujące, miło jest zadumać się nad rodzinnym klaserem lub albumem. (JACK)

Renata Talarczyk z Jaworzna:
Przechowuję zdjęcia w albumach, których mam bardzo dużo. To lepsze niż trzymanie fotografii na komputerze. Podobny zwyczaj wprowadziliśmy też w Fundacji „Mój Czas dla Seniora”. Dla mnie najważniejszymi pamiątkami są te ukryte w sercu, wspomnienia wspólnych chwil, refleksje nad dorastaniem i drogą do starości. Mając w sercu bliskich, łatwiej jest iść przez życie. (ZIELA)

Elżbieta Sokalska, z Bytomia:
Jestem bardzo sentymentalna i mam kilka rzeczy, które należały kiedyś do moich bliskich. Są to głównie zdjęcia, niektóre jeszcze z Kresów, skąd pochodzę. Oprócz tego kufel na piwo, stary pamiętnik, zdekompletowaną porcelanę. Niestety, rodzina prawie wszystko straciła w czasie wojny i niewiele się tego uchowało. Staram się przekazać tradycję zbierania pamiątek dzieciom i wnukom. (MANO)