Na polskim rynku można kupić gotowe podłogi drewniane - lakierowane lub olejowane - oraz podłogi w postaci desek surowych z drewna europejskiego i egzotycznego. W tym drugim przypadku proces wykończenia posadzki odbywa się już w mieszkaniu, po przyklejeniu ich do podkładu. Po czterech tygodniach możemy dopiero podłogę wycyklinować, a następnie pokryć lakierem bądź olejem. Aby wybrać odpowiednie wykończenie, musimy znać zalety i wady każdego z nich.
Olejowanie podłóg weszło w modę dopiero kilka lat temu, chociaż jest jednak najstarszą metodą konserwacji drewna. Taka podłoga staje się ozdobą samą w sobie. Wykończenie podkreśla bowiem piękno drewna, pogłębia jego kolor, nadaje mu satynowy połysk, uwypukla strukturę usłojenia. Ponadto deski olejowane starzeją się w naturalny sposób - nabierają szlachetności starego drewna.
Można je odnawiać, bez konieczności ponownego cyklinowania, nakładając jedynie nową warstwę oleju. Jeżeli drewno zostanie uszkodzone, np. zarysowane, można z łatwością naprawić zniszczone miejsce - bez konieczności odnawiania całej podłogi.