Papież Franciszek pobłogosławił członkom Stowarzyszenia i pracownikom Tele-Anioła. Poświęcił także tryptyk z Archaniołami, który już niedługo ozdobi ścianę Telecentrum w Suchej Beskidzkiej.
Podczas spotkania papież życzył członkom Stowarzyszenia i pracownikom Tele-Anioła wytrwałości, miłości do podopiecznych i dobrej dalszej pracy w czasach, gdy opieka nad osobami starszymi, niesamodzielnymi i niepełnosprawnymi nabiera coraz większego znaczenia.
Tele-Anioł u papieża Franciszka
Papieżowi zaprezentowano opaskę ratującą życie, którą w Małopolsce nosi już ponad 2 tys. osób niesamodzielnych, monitorowanych poprzez Centrum Teleopieki w Suchej Beskidzkiej. Noszona na nadgarstku opaska umożliwia kontakt z asystentami teleopieki lub ratownikami medycznymi. Podopieczni Tele-Anioła z Małopolski wykonali już ponad 30 tysięcy takich połączeń. Kilkaset spośród tych rozmów zakończyło się wezwaniem pogotowia, a kilkadziesiąt - pozwoliło uratować ludzkie życie.
O doświadczeniach związanych z działaniem Centrum Teleopieki członkowie Stowarzyszenia opowiedzieli podczas spotkania w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, która przejęła zadania Papieskiej Rady do spraw Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Z Suchą Beskidzką łączono się z Pałacu Apostolskiego w Watykanie, podczas prezentacji opaski na spotkaniu z ks. Prałatem Pawłem Ptasznikiem, Kierownikiem Sekcji Polskiej watykańskiego Sekretariatu Stanu. Była także okazja, by o projekcie Małopolski Tele-Anioł opowiedzieć Jałmużnikowi Papieskiemu, Kard. Konradowi Krajewskiemu. W spotkaniu wzięli udział m.in. Piotr Bodzek, Prezes Stowarzyszenia EIRR i Mariusz Adaszek, Sekretarz Stowarzyszenia EIRR.
Obraz Matki Bożej Jagodnej z Suchej Beskidzkiej
Reprezentanci Małopolskiego Tele-Anioła ofiarowali także prezent papieżowi emerytowi, Benedyktowi XVI: współczesną kopię cudownego XVII-wiecznego obrazu Matki Bożej Jagodnej z Suchej Beskidzkiej.
Spotkanie z papieżem Franciszkiem miało wymiar symboliczny – stanowiło zwieńczenie pierwszego roku działalności projektu Małopolski Tele-Anioł, realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Caritas Diecezji Kieleckiej i Stowarzyszenie Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego w Suchej Beskidzkiej, które w tym roku obchodzi 10-lecie swojej działalności.
Głównym celem projektu jest wykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych w działaniach na rzecz opieki nad osobami niesamodzielnymi, w tym niepełnosprawnymi. Docelowo pod skrzydła Małopolskiego Tele-Anioła do końca 2020 roku ma trafić łącznie 10 tys. osób.
Projekt Małopolski Tele-Anioł jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
WIDEO: Barometr Bartusia. Tylko rozwój gospodarki zapewni środki na „piątkę Kaczyńskiego”