
Choroba w Polsce występuje od 2014r. w województwach podlaskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim i lubelskim. Województwo podkarpackie do tej pory dzięki skutecznie prowadzonej akcji profilaktycznej broniło się przed ta chorobą.
Jaka będzie pomoc dla rolników poszkodowanych przez suszę? [wideo]
Choroba ta nie przenosi się na człowieka, ale powoduje wysoką śmiertelność i masowe zachorowania zwierząt gatunków podatnych, które w szybkim czasie mogą osiągnąć rozmiary epidemii i spowodować poważne konsekwencje finansowe związane ze zwalczaniem choroby oraz restrykcjami w handlu i obrocie zwierząt oraz produktów pochodzenia zwierzęcego.
Niepokój hodowców powinny wzbudzić następujące okoliczności i objawy występujące u świń: wysoka temperatura 41 - 42 st. C; spadek apetytu i aktywności; wybroczyny na uszach, brzuchu i bokach ciała świń.
- Zwracamy się z apelem o przestrzeganie zaleceń przekazywanych przez samorządy oraz służby weterynaryjne w celu uniknięcia szerzenia się tej choroby i zmniejszenia strat powstałych z tego tytułu - zarówno dla lokalnej gospodarki jak i mieszkańców województwa - apeluje rzecznik wojewody.