
Wojewoda informuje, że 1 sierpnia w godzinach popołudniowych, potwierdzono wystąpienie ogniska afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie, w którym utrzymywane było 19 sztuk trzody chlewnej w różnym wieku.
Badanie laboratoryjne próbek pobranych od świń z tego gospodarstwa zostało wykonane w krajowym laboratorium referencyjnym ds. Afrykańskiego pomoru świń w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.
CZYTAJ DALEJ
ZOBACZ TEŻ: Wstrząsające pożegnanie. Świnka nie może pogodzić się ze stratą przyjaciela po 13 latach razem

- Służby weterynaryjne niezwłocznie wdrożyły w tym gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia ASF u świń, w tym uśmiercenie i utylizację świń oraz działania dezynfekcyjne - mówi Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik wojewody.
CZYTAJ DALEJ

- W związku z wystąpieniem choroby zostanie wydane stosowne rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lubaczowie w sprawie określenia obszaru zapowietrzonego i zagrożonego wystąpieniem ASF, sposobu ich oznakowania oraz zakazów i nakazów wydanych na tych obszarach. Rozporządzenie obejmie swoim zasięgiem tereny gmin Cieszanów, Lubaczów i Oleszyce - dodaje rzeczniczka.
CZYTAJ DALEJ

W celu umożliwienia szybkiej reakcji służb weterynaryjnych na ewentualne wystąpienie choroby oraz zapobieżenie jej dalszemu rozprzestrzenianiu się, hodowcy powinni zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/starosta) każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u świń, w tym również tego, które może nasuwać podejrzenie wystąpienia ASF. Należy również zgłaszać każdy przypadek znalezienia padłego dzika.
CZYTAJ DALEJ