
Nie tylko napoje
Podatek cukrowy nie obejmuje tylko napojów gazowanych, ale dotyczy także tzw. małpek, czyli małych butelek z alkoholem. Chodzi o objętość poniżej 300 ml. Opłata wynosi 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w małych butelkach. Oznacza to, że butelka 40-procentowej wódki o pojemności 0,2 litra drożeje o 2 zł.
Czytaj dalej

Nie dla podatku
Wprowadzenie podatku było przesuwane, początkowo miał wejść w połowie ubiegłego roku. Protestowali przeciwko niemu producenci żywności, jeszcze w listopadzie ubiegłego roku apel do wicepremiera Jarosława Gowina skierowała Polska Federacja Producentów Żywności. Prosili w nim o przesunięcie wprowadzenia podatku o rok, zaznaczyli, że zrobienie tego w czasie pandemii będzie miało katastrofalne skutki dla całej polskiej branży napojowej. Podkreślili, że ustawa oznacza obciążenie przedsiębiorców podatkiem, którego wysokość jest nieadekwatna do obecnej bardzo mocno osłabianej i w dalszym ciągu słabnącej kondycji finansowej przedsiębiorstw.
Czytaj dalej

Kalkulator podatku cukrowego
Omni Calculator, a konkretnie Joanna Michałowska i Julia Żuławińska, przygotował narzędzie, dzięki któremu można wyliczyć, ile wyniesie podatek cukrowy w przypadku wyboru konkretnego napoju. Jest to kalkulator podatku cukrowego, w którym wybiera się rodzaj napoju: słodzony albo alkohol, a następnie napój konkretnego producenta i marki. Kolejne pozycje w kalkulatorze to ilość cukrów oraz kalorii (nie trzeba ich wpisywać, podstawiają się same po wybraniu konkretnego napoju). Trzeba następnie zaznaczyć, czy do napoju dodana jest tauryna lub kofeina i wybrać objętość napoju. Po deklaracji, jak często kupuje się dany produkt, można wyliczyć ile podatku cukrowego zapłaci się w ciągu roku, a także ile pochłonie się w tym czasie kalorii. W zestawieniu zostały uwzględnione napoje gazowane jak i niegazowane popularnych producentów.