
Kolorowe zdjęcia z Powstania Wielkopolskiego
Major Jan Milewski, weteran bitwy pod Verdun i Powstania Wielkopolskiego, wówczas 24-letni podporucznik Dywizjonu Artylerii Konnej – oficer pierwszej baterii, tak wspominał: „...Nadchodził 1 Pułk Strzelców Wielkopolskich. Chłopy na schwał. Ziemia dudniła pod ich marszem na baczność. Linia wysokich, pięknych, wielkopolskich rogatywek i linia przyciągniętych na baczność karabinów tworzyły nieprzerwaną, nienaganną wzorową całość (…) Szła kompania za kompanią, batalion za batalionem, pułk za pułkiem. (…) A piechota maszerowała wybijając takt potężnym uderzeniem setek nóg żołnierskich, zdałoby się, niekończącym się wężem”...

Kolorowe zdjęcia z Powstania Wielkopolskiego
Defilada Wojsk Wielkopolskich w Poznaniu z okazji przyjazdu Misji Międzysojuszniczej, 2 marzec 1919 r.: ksiądz Tadeusz Dykier święci ustawioną na Placu Wilhelmowskim (od czerwca 1919 roku – Placu Wolności) armatę. Jak wspominał Daniel Kęszycki, „...ksiądz Dykier, dawny proboszcz z Kąkolewa, poświęcił nową baterię artylerii, zapominając na nieszczęście, że ani Francuzi, ani Włosi, Anglicy, czy Amerykanie nie rozumieją po polsku, i że wszystkim jest zimno. W przemówieniu nudził dobre pół godziny i bez przesady można powiedzieć, że wszyscy bez wyjątku westchnęli z ulgą >Uff!<, na jego końcowe >Amen<”.

Kolorowe zdjęcia z Powstania Wielkopolskiego
Znakomici dowódcy wielkopolscy na Placu Wilhelmowskim, 26 stycznia 1919 roku: generał Józef Dowbor – Muśnicki wręcza sztandar 1 Pułku Strzelców Wielkopolskich generałowi Filipowi Stanisławowi Dubiskiemu (również z niegdysiejszej Armii Imperium Rosyjskiego, uczestnikowi wojny rosyjsko – japońskiej, I wojny światowej i wojny polsko – bolszewickiej, uczestnikowi powstania wielkopolskiego, dowódcy 1 Dywizji Strzelców Wielkopolskich, a od czerwca – dowódcy Okręgu Zachodniego Wojsk Wielkopolskich) i pułkownikowi Danielowi Konarzewskiemu, dowódcy 1 Pułku Strzelców (późniejszemu generałowi), w obecności pocztu sztandarowego Pułku.
Sztandar został przygotowany przez zakład hafciarski J. Eichstaedta w Poznaniu.

Kolorowe zdjęcia z Powstania Wielkopolskiego
Kawalerja dobra nie jest w nowoczesnej walce wystarczająca. Kawalerja musi być bardzo dobra, bo tylko taka może spełnić swoje zadania na polu walki nowoczesnej – pisał rotmistrz dyplomowany Mieczysław Łubieński. Z szeregów powstańczych sformowano na początku 1919 roku trzy pułki ułanów wielkopolskich.