
Odwołanie komornika z powodu wieku
W ustawie o komornikach sądowych znajduje się zapis, który stoi w sprzeczności z wymogami prawa unijnego. Chodzi o art. 15a ust.1 pkt 3 oraz art 19. ust. 1 pkt 2, które stanowią o obligatoryjnym odwołaniu komornika sądowego ze stanowiska wyłącznie z powodu ukończenia 65. roku życia.
Autorzy raportu o bublach w polskim prawie wskazują, że taki przepis jest przejawem dyskryminacji bezpośredniej w rozumieniu art. 2 ust. 2 i art 6. ust. 1 dyrektywy Rady nr 2000/78/WE. Wobec tego przepisy o odwołaniu komornika ze stanowiska powinny zostać zmienione.

Przeciwdziałanie narkomanii
Przepisy dotyczące przeciwdziałania narkomanii są niedoprecyzowane i nie nadążają za pojawiającymi się nowymi substancjami psychoaktywnymi.
Jak wskazują autorzy raportu, w polskim prawie znaleźć można błędy w nazwach substancji, brak też definicji znacznej i nieznacznej ilości substancji psychoaktywnej. Wszystko to sprawia, że śledztwa w sprawach dot. narkomanii łatwo o błędy, a winni mają szanse na uniknięcie odpowiedzialności.
Proponowane w raporcie rozwiązanie to przede wszystkim zdefiniowanie pojęć znacznej i nieznacznej ilości substancji psychoaktywnej oraz doprecyzowanie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Autorzy raportu zwracają uwagę także na konieczność szybszego wprowadzania zmian w wykazach substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych.

Praca zdalna
Praca zdalna na dobre weszła do naszego życia wraz z pandemią koronawirusa. Wciąż nie ma jednak żadnych dotyczących jej przepisów. To sprawia, że pracownicy, którzy otrzymują od swoich pracodawców rekompensaty za prąd i inne media zużywane w trakcie pracy z domu, i tak muszą odprowadzać do nich podatki.
To nie jedyne problemy wynikające z braku uregulowania w prawie kwestii pracy zdalnej. Istnieją co prawda przepisy dotyczące telepracy, jednak telepraca to nie to samo, co praca zdalna.
Autorzy raportu wskazują na konieczność dodania do Kodeksu pracy przepisów o pracy zdalnej. Rekomendują także rozszerzenie katalogu świadczeń pracowniczych zwolnionych z PIT oraz wprowadzenie zwolnienia do wartości zryczałtowanej np. 100 zł miesięcznie.

Raportowanie do ZUS umów o dzieło
Od 1 stycznia 2021 r. wszedł w życie obowiązek zgłaszania do ZUS wszystkich zawieranych umów o dzieło w ciągu 7 dni od dnia zawarcia. Jedynym wyjątkiem od nowego obowiązku jest wykonywanie dzieła na rzecz swojego pracodawcy.
Gdzie tkwi haczyk, na który wskazali autorzy raportu o bublach w polskim prawie? Otóż nowe przepisy nakładają obowiązek zgłaszania do ZUS także umów o dzieło zawartych z innym przedsiębiorcą, czyli B2B. Po co ZUS-owi taka wiedza? - pyta raport. Raportowanie do ZUS zawieranych umów ma sens tam, gdzie chodzi o ubezpieczenia z tytułu zlecenia. Do tych zaś zgłasza się tylko osoby, które nie wykonują zlecenia w ramach prowadzonej przez siebie działalności.
Autorzy raportu zwracają uwagę na to, że przepisy dotyczące zgłaszania umów o dzieło powinny zostać doprecyzowane.