
Czym jest policyjny dołek?
Tzw. dołki to pomieszczenia na terenie policyjnych jednostek, gdzie umieszczane są – maksymalnie na 48 godzin – osoby zatrzymane bądź też nietrzeźwe, "zgarnięte" przez stróży prawa po podjętych przez nich interwencjach "do wytrzeźwienia".

Jakie prawa mają zatrzymani na dołku
Bez względu na powód przetrzymywania danej osoby w pomieszczeniach dla zatrzymanych, funkcjonariusze pełniący służbę na tzw. dołku mają obowiązek zapewnić jej bezpieczeństwo oraz odpowiednie warunki pobytu gwarantowane przez prawo.

Posiłki na dołku. Komu przysługują?
Wytyczne dotyczące żywienia i menu na policyjnym dołku zawarte zostały w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych z 4 czerwca 2012 r. (Dz.U. 2012 poz. 638). Wynika z nich, że na posiłek w PdOZ nie mogą liczyć ci, którzy zostali tam ulokowani tylko w następstwie samego odurzenia alkoholem. Im podawane są wyłącznie napoje – podobnie jak na izbach wytrzeźwień.

Jedzenie na dołku. Liczba posiłków i wymagane kalorie
Wszyscy przebywający w PdOZ ze statusem osoby zatrzymanej, mają zagwarantowane (oprócz napojów) posiłki wydawane trzy razy na dobę – w tym jeden gorący.
Przepisy określają również wartość energetyczną „dołkowego” wyżywiania, która nie może wynieść mniej niż 2600 kcal na osobę dziennie. W przypadku kobiet w ciąży (tak jak i osób poniżej 18. roku życia, trafiających do policyjnych izb dziecka) prawnie zapewnione minimum to 3200 kcal.