
Szczepionki stosowane obecnie na świecie
Wuhan Institute of Biological Products/Sinopharm
OGRANICZONE UŻYCIE W: Chinach, Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Wraz ze szczepionką Instytutu w Pekinie Sinopharm przetestował również szczepionkę z inaktywowanym wirusem opracowaną przez Wuhan Institute of Biological Products. Badanie fazy 1/2 wykazało, że szczepionka wytwarzała przeciwciała u ochotników, z których niektórzy doświadczyli gorączki i innych skutków ubocznych. Wersja szczepionki Wuhan przechodzi badania fazy 3 w kilku krajach. W grudniu Peru na krótko wstrzymało badania Sinopharm, aby przyjrzeć się bliżej problemom neurologicznym, których doświadczył jeden z ochotników, któremu podano szczepionkę. Ustalono, że nie mają one nic wspólnego z wakcyną.

Szczepionki stosowane obecnie na świecie
Bharat Biotech/ Indian Council of Medical Research/National Institute of Virology
NAZWA SZCZEPIONKI: Covaxin (znana również jako BBV152 A, B, C)
SKUTECZNOŚĆ: nieznana
DAWKOWANIE: 2 dawki w odstępie 4 tygodni
PRZECHOWYWANIE: Przynajmniej tydzień w temperaturze pokojowej
UŻYCIE AWARYJNE W: Indiach
We współpracy z Indian Council of Medical Research i National Institute of Virology indyjska firma Bharat Biotech opracowała Covaxin, szczepionkę opartą na inaktywowanej postaci koronawirusa. Badania na małpach i chomikach wykazały, że zapewnia ochronę przed infekcją. W czerwcu ubiegłego roku Covaxin stała się pierwszą szczepionką na koronawirusa stworzoną w Indiach, która przeszła do fazy testów klinicznych.
Badanie fazy 1/2 wykazało, że szczepionka nie spowodowała żadnych poważnych skutków ubocznych podczas wytwarzania przeciwciał przeciwko koronawirusowi. 23 października firma ogłosiła, że rozpoczyna trzecią fazę próbną. 22 grudnia ogłoszono partnerstwo z Ocugen z siedzibą w Pensylwanii w celu opracowania wersji Covaxin na rynek Stanów Zjednoczonych.
3 stycznia rząd Indii udzielił Covaxinowi zezwolenia awaryjnego. Zezwolenie nastąpiło pomimo braku publikacji danych z fazy 3 wskazujących, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna. 26 stycznia badacze z Bharat poinformowali, że przeciwciała ze szczepionki Covaxin mogą blokować B.1.1.7, wariant po raz pierwszy zidentyfikowany w Wielkiej Brytanii w grudniu 2020 r.

Szczepionki jeszcze nie zatwierdzone, którymi Polska jest zainteresowana:
CureVac
NAZWA SZCZEPIONKI: CVnCoV
SKUTECZNOŚĆ: nieznana
DAWKOWANIE: 2 dawki w odstępie czterech tygodni
RODZAJ: wstrzyknięcie domięśniowe
PRZECHOWYWANIE: Stabilny przez co najmniej 3 miesiące w temperaturze 2–8 °C
Firma CureVac pracuje w Niemczech nad stworzeniem szczepionki mRNA. W grudniu CureVac rozpoczął 3 fazę próbną, rekrutując do 36 500 wolontariuszy w Niemczech.
W listopadzie CureVac wynegocjował umowę na dostarczenie do Unii Europejskiej 225 milionów dawek swojej szczepionki. Firma przewiduje wyprodukowanie do 300 milionów dawek w 2021 roku i do miliarda dawek w następnym roku. CureVac współpracował z Teslą, firmą Elona Muska, nad stworzeniem „mikro-fabryk” mRNA, które mogłyby być potencjalnie rozmieszczone na całym świecie w celu wyprodukowania miliardów dawek szczepionki. 12 listopada firma ogłosiła, że jej szczepionka może być przechowywana w lodówce. Inne szczepionki RNA produkowane przez firmy Pfizer i Moderna należy przechowywać zamrożone w niższych temperaturach. 8 stycznia firma CureVac ogłosiła, że nawiązała współpracę z gigantem farmaceutycznym Bayer, która będzie wspierać rozwój i produkcję szczepionki. W następnym miesiącu firma ogłosiła wiadomość o odrębnej współpracy z GSK w celu opracowania nowych szczepionek przeciwko wariantom koronawirusa.
CureVac liczy na to, że szczepionka zostanie dopuszczona do zastosowania w połowie roku, najpóźniej w trzecim kwartale.

Szczepionki jeszcze nie zatwierdzone, którymi Polska jest zainteresowana:
Johnson & Johnson
NAZWA SZCZEPIONKI: Ad26.COV2.S
SKUTECZNOŚĆ: 72% w Stanach Zjednoczonych, 66% w Ameryce Łacińskiej, 57% w Afryce Południowej
DAWKA: 1 porcja
RODZAJ: wstrzyknięcie domięśniowe
PRZECHOWYWANIE: Do dwóch lat w stanie zamrożonym w temperaturze –20 °C i do trzech miesięcy w lodówce w temperaturze 2–8 °C.
Dziesięć lat temu naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie opracowali metodę wytwarzania szczepionek z wirusa zwanego Adenowirus 26 lub w skrócie Ad26. Firma Johnson & Johnson opracowała szczepionki przeciwko wirusowi Ebola i innym chorobom z Ad26, a teraz opracowała szczepionkę przeciwko koronawirusowi. W marcu ubiegłego roku firma otrzymała od rządu Stanów Zjednoczonych 456 milionów dolarów na wsparcie ich przejścia do produkcji. Firma Johnson & Johnson rozpoczęła testy fazy 1/2 w lipcu. W przeciwieństwie do innych wiodących szczepionek w badaniach klinicznych, firma stworzyła szczepionkę w postaci jednej dawki, a nie dwóch.
We wrześniu firma Johnson & Johnson rozpoczęła badanie fazy 3. 12 października ogłosiła, że wstrzymuje prace w celu zbadania działań niepożądanych, które wystąpiły u jednego z ochotników. Proces wznowiono jedenaście dni później. Chociaż Johnson & Johnson początkowo planował rekrutację 60 000 ochotników, w grudniu ograniczono ich liczbę do 45 000.
29 stycznia firma Johnson & Johnson ogłosiła wyniki badania: skuteczność szczepionki wynosiła 72% w Stanach Zjednoczonych, 66% w Ameryce Łacińskiej i 57% w Afryce Południowej. Niższy wynik w RPA wynika prawdopodobnie ze wzrostu wariantu B.1.351 w tym kraju. Ale kiedy firma przyjrzała się tylko ciężkim przypadkom Covid-19, szczepionka miała 85% skuteczność przeciwko ciężkiej chorobie we wszystkich regionach.
8 października Unia Europejska zawarła umowę z firmą Johnson & Johnson na 200 milionów dawek. Firma zamierza wyprodukować miliard dawek w 2021 roku.
16 listopada firma Johnson & Johnson ogłosiła, że rozpoczęła również drugą fazę 3 próby, aby zaobserwować skutki dwóch dawek szczepionki zamiast jednej. Wyniki spodziewane są wczesną wiosną.
Wstępnie Polska deklaruje zakup kilkunastu milionów dawek tej szczepionki.