Wyścig po szczepionki
Naukowcy testują obecnie 69 szczepionek w badaniach klinicznych na ludziach. 20 przeszło do końcowych etapów testów. Co najmniej 89 szczepionek jest badanych na zwierzętach w fazach przedklinicznych. Nad czterema szczepionkami przerwano prace.
Zobacz: Te szczepionki przeciwko COVID-19 nie pojawią się na rynku. Dlaczego przerwano nad nimi pracę?
Także polscy naukowcy pracują nad szczepionką przeciwko COVID-19. Zespół z Politechniki Warszawskiej chce stworzyć szczepionkę biotechnologiczną. Naukowcy są gotowi, by ich produkt testowany był na zwierzętach. Jednak, aby te mogły się rozpocząć, potrzebne są fundusze oraz partner w postaci firmy farmaceutycznej. A tych na razie jeszcze nie ma.
Jakie szczepionki są/będą używane w Polsce?
Obecnie w Polsce mogą być stosowane szczepionki mRNA przeciw COVID-19 o nazwie Comirnaty (firmy Pfizer/BioNTech) i Moderna oraz szczepionka wektorowa o nazwie AstraZeneca.
Dodatkowo w zaawansowanych badaniach klinicznych są 4 inne szczepionki, które, w przypadku pozytywnej oceny urzędu rejestracyjnego mają szansę być wykorzystane w programie szczepień przeciw COVID-19 w Polsce. Są to:
- CureVac (szczepionka mRNA)
- Johnson&Johnson (szczepionka wektorowa)
- Novavax oraz Sanofi-GSK (szczepionki rekombinowane)
Jakie szczepionki są stosowane na świecie?
Na świecie stosowanych jest obecnie 10 szczepionek. Część uzyskała zgodę na pełne użycie, inne - stosowane są w sposób ograniczony. Część firm produkujących szczepionki, które są już używane w niektórych krajach, nie przedstawiła jeszcze pełnych danych z badań klinicznych i tak naprawdę nie wiemy, na ile są skuteczne.
W galerii zdjęć prezentujemy informacje na temat szczepionek obecnie stosowanych w Polsce i na świecie. Dodatkowo przedstawiamy aktualne dane na temat szczepionek, które mają być używane w Polsce, jeśli przejdą pozytywnie weryfikację urzędu rejestracyjnego. Wyjaśniamy też, czym różnią się szczepionki mRNA, wektorowe i rekombinowane.
