
REZERWAT WĄWÓŻ HUZARÓW
Lokalizacja: woj. pomorskie
Wąwóz Huzarów to rezerwat o powierzchni 2,8 ha utworzony w 2005 r., w celu ochrony roślin rzadkich i chronionych. Obejmuje wąskie rozcięcie erozyjne o stromych zboczach oraz część przylegającej wierzchowiny w strefie krawędziowej Pojezierza Kaszubskiego. W rezerwacie stwierdzono występowanie 117 gatunków roślin naczyniowych, w tym trzech gatunków podlegających ochronie ścisłej oraz czterech podlegających ochronie częściowej.

REZERWAT OSTOJA BOBRÓW
Lokalizacja: woj. warmińsko-mazurskie
Ostoja bobrów na rzece Pasłęce to rezerwat faunistyczny położony w województwie warmińsko-mazurskim. W jego skład wchodzą rzeka Pasłęka i jezioro Isąg oraz tereny leśne przyległe do nich, a także pasy gruntów przybrzeżnych o szerokości 100 m na gruntach państwowych i 10 m na gruntach prywatnych. Rezerwat utworzono w celu ochrony bobrów. Obszar rezerwatu podlega ochronie czynnej i krajobrazowej.
Na terenie rezerwatu obowiązuje zakaz przebywania osób nieupoważnionych.

REZERWAT BEKA
Lokalizacja: woj. pomorskie
Beka to faunistyczny rezerwat przyrody na Pobrzeżu Kaszubskim nad Zatoką Pucką u ujścia rzeki Redy do Bałtyku. Obszar rezerwatu jest siedliskiem wielu rzadkich gatunków ptaków. Teren rezerwatu podlega ochronie czynnej. Obecnie Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków prowadzi wieloletni projekt ochrony walorów rezerwatu, polegający m.in. na kontrolowanym wypasie bydła i koszeniu trzciny, aby przywrócić jak największą powierzchnię otwartych łąk – siedlisk najcenniejszych roślin i ptaków siewkowych.

REZERWAT RZEKA RĘKOWA
Lokalizacja: woj. zachodniopomorskie
Rzeka Rekowa to wodny rezerwat przyrody położony na terenie gminy Płoty w powiecie gryfickim. Rezerwat obejmuje 48,70 ha powierzchni pod ochroną czynną. Celem ochrony rezerwatowej jest zachowanie czystej wartkiej rzeki Rekowa z rzadką roślinnością oraz utrzymanie przyległych olszowo-jesionowych lasów łęgowych, grądów grabowych na zboczach i roślinności źródliskowej. Według informacji Towarzystwa Miłośników Rzeki Regi z 2015 i 2016 roku dolina Rekowej przekształciła się w rozlewisko z cofkami na skutek budowania tam przez bobra europejskiego.