To trzeba chronić! Rezerwaty przyrody podlegające ochronie w północnej Polsce
Kilka dni temu Polskę obiegło zatrważające nagranie opublikowane przez Grupę Badawczą Ptaków Wodnych „Kuling”. Wideo przedstawia spacerujących turystów, którzy włamali się na teren zamknięty rezerwatu przyrody Mewia Łacha. Para nie poprzestała na przyglądaniu się otaczającej naturze, postanowiła zorganizować sesję zdjęciową przy koszu nagniazdowym sieweczki obrożnej. Turyści postanowili na zdjęciach uwiecznić swoje podobizny z... młodym oharem na rękach. Młody ptak nie przeżył spotkania z turystami.
Przygotowaliśmy listę 15 najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych (nie zawsze legalnie) rezerwatów przyrody znajdujących się pod ochroną w województwach pomorskim, zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim. Tutaj obowiązuje zakaz przebywania osób nieupoważnionych!
TOP 15 rezerwatów podlegających ochronie na północy Polski
Rezerwaty przyrody w północnej Polsce. Oto miejsca, które po...
Jak zachowywać się w rezerwacie przyrody?
Pod pojęciem rezerwatu przyrody kryje się obszarowa forma ochrony terenów, które wyróżniają się spośród innych wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi i krajobrazowymi. Rolą rezerwatu jest ochrona istotnych dla środowiska siedlisk, zagrożonych gatunków roślin, zwierząt, grzybów, a także ekosystemów. We wszystkich rezerwatach przyrody obowiązują zakazy, określone w ustawie o ochronie przyrody. Na terenie rezerwatów przyrody zabronione jest m.in.:
- poruszanie się poza drogami oznakowanymi jako udostępnione dla ruchu pieszego,
- ruch pojazdów mechanicznych,
- biwakowanie, wzniecanie ognia, zakłócanie ciszy,
- zanieczyszczanie terenu, wody i powietrza,
- zrywanie, niszczenie lub uszkadzanie roślin, zbioru owoców, nasion i grzybów,
- polowanie, łowienie ryb, chwytanie, płoszenie i zabijanie zwierząt, niszczenie ich legowisk i gniazd, wybieranie jaj,
- wprowadzanie psów.
ZOBACZ TAKŻE: Sztuczna inteligencja pomoże w ochronie przyrody, w tym między innymi Puszczy Białowieskiej
