
REZERWAT BIELINEK
Lokalizacja: woj. zachodniopomorskie
Bielinek to leśny rezerwat przyrody, położony w gminie Cedynia. Powierzchnia rezerwatu wynosi 76,21 ha. Obejmuje zespoły leśno-stepowe z jedynym w Polsce stanowiskiem dębu omszonego, a także wieloma chronionymi, rzadko spotykanymi gatunkami kserotermicznymi i leśnymi Znajduje się w granicach Cedyńskiego Parku Krajobrazowego.

REZERWAT PTASIA WYSPA
Lokalizacja: woj. warmińsko-mazurskie
Ptasia Wyspa to faunistyczny rezerwat przyrody położony na terenie gminy Ryn w powiecie giżyckim. Rezerwat obejmuje 4,2 ha powierzchni, zajmując w całości Ptasią Wyspę wraz z otaczającymi ją trzcinowiskami na jeziorze Ryńskim. Celem ochrony rezerwatowej jest zachowanie wartości przyrodniczych ekosystemu wyspy i przyległych do niej trzcinowisk stanowiących ostoję lęgową oraz miejsce występowania licznych gatunków ptaków wodno-błotnych. Na wyspie zlokalizowana jest także największa w Polsce kolonia mew śmieszek, licząca 8–9 tysięcy par.

REZERWAT KARSIBORSKIE PAPROCIE
Lokalizacja: woj. zachodniopomorskie
Karsiborskie Paprocie to rezerwat florystyczny o powierzchni 38,14 ha, położony w powiecie grodzkim Świnoujście. Rezerwat położony na obszarze specjalnej ochrony ptaków (OSO) Natura 2000 „Delta Świny” oraz w sąsiedztwie innego obszaru OSO Natura 2000 „Zalew Szczeciński”.
Celem ochrony jest zachowanie najliczniejszego na Pomorzu Zachodnim stanowiska paproci długosz królewski i wiciokrzewu pomorskiego, siedliska dąbrowy acidofilnej oraz chronionych roślin i zagrożonych zwierząt: kruszczyka szerokolistnego, bielika, gągoła zimorodka, gąsiorka.

REZERWAT ŁABĘDŹ
Lokalizacja: woj. warmińsko-mazurskie
Łabędź to rezerwat torfowiskowy położony w powiecie nowomiejskim, w gminie Biskupiec. Rezerwat obejmuje ochroną torfowisko przejściowe, które powstało w holocenie w miejscu zbiornika wodnego, wypełniającego bezodpływowe zagłębienie wytopiskowe powstałe po wytopieniu martwego lodu, otoczone wzniesieniami sandru brodnickiego uformowanego z piasków wodnolodowcowych, podczas fazy pomorskiej zlodowacenia Wisły. Rezerwat „Łabędź” jest obszarem występowania 246 taksonów roślin oraz miejscem lęgowym żurawi.