Skorzystaj z premii na remont domu

Agnieszka Zielińska
Możesz ocieplić ściany i stropy oraz wymienić okna
Możesz ocieplić ściany i stropy oraz wymienić okna
Jeśli jesteśmy właścicielami domu wymagającego remontu, nie musi nam to już spędzać snu z powiek. Możemy skorzystać z premii na jego modernizację termiczną lub remont.

I co ważne, z tej pomocy skorzystamy prawdopodobnie bez dzielenia się nią z fiskusem.

Zgodnie z ustawą o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych z 1998 roku właściciele i zarządcy nieruchomości mogli ubiegać się tylko o premię termomodernizacyjną. Pozwalała ona na umorzenie jednej czwartej kredytu zaciągniętego poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego na inwestycje oszczędzające zużycie energii i ograniczające straty ciepła w budynku.

Chodziło więc przede wszystkim o zakup i montaż kotłów grzewczych, ocieplenie ścian i stropów, modernizację instalacji grzewczej, wymianę okien. Z takiej pomocy korzystały głównie instytucje publiczne, ale i wspólnoty mieszkaniowe oraz osoby prywatne.

- Na przykład wspólnoty mieszkaniowe w byłym osiedlu wojskowym, budynki pochodzą z lat 50. i 60., w Mierzęcicach doskonale poradziły sobie z procedurami prawnymi, uzyskując taką pomoc. Efekt: nowe kotłownie, ładne elewacje budynków, oszczędności energii - tłumaczy Stanisław Paks, przewodniczący Związku Stowarzyszeń LGD "Brynica to nie granica" z Ożarowic, który wspiera inwestycje lokalne gmin woj. śląskiego.

Ministerstwo Infrastruktury postanowiło uprościć zasady przyznawania premii. Prace nad dokumentem trwały ponad rok. Nowa ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów została przyjęta w listopadzie tego roku. Wejdzie w życie w lutym 2009 r.

Przede wszystkim znacznie rozszerza liczbę osób, które z pomocy mogą skorzystać. Wprowadza pojęcia trzech premii: termomodernizacyjnej, remontowej i kompensacyjnej. Chodzi o inwestycje, które zmniejszą roczne straty energii co najmniej o 25 proc., a koszty pozyskania ciepła o 20 proc.
Obejmują także wybór źródła odnawialnego (np. baterie solarne, które będą dostarczać ciepłej wody, lub pompy ciepła do ogrzewania domu). Premie też przyznaje Bank Gospodarstwa Krajowego ze specjalnego Funduszu Remontów i Termomodernizacji.

- Warunkiem uzyskania premii termomodernizacyjnej jest przeprowadzenie dla budynku audytu energetycznego przez biegłego audytora. Najlepiej przez osoby rekomendowane przez Ministerstwo Infrastruktury - tłumaczy będzinianin dr Zdzisław Knap, członek Stowarzyszenia Audytorów Energetycznych w Warszawie.

Wysokość nowej premii to maksymalnie jedna piąta kwoty kredytu zaciągniętego na realizację przedsięwzięcia.

Z grona jej odbiorców wyklucza nas pomoc z dotacji unijnej, ale możemy wspierać się dofinansowaniem z gminy czy starostwa powiatowego. Prace premiowane obejmują remonty nieruchomości (wymianę okien, remont balkonów, wyposażenie w nowe instalacje i urządzenia), przebudowy nieruchomości. Gdy staramy się o premie remontową i termomodernizacyjną, suma wartości wskaźników kosztów przedsięwzięcia nie może być wyższa niż 0,70 (iloczyn m.in. wartości nieruchomości, kosztów modernizacji w przeliczeniu na 1 mkw.). Bez przeszkód możemy łączyć premię kompensacyjną i remontową.
Z pomocy będą mogły skorzystać spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe z większościowym udziałem osób fizycznych, towarzystwa budownictwa społecznego oraz osoby fizyczne. Zrezygnowano z wymogów dotyczących długości okresu kredytowania i wysokości minimalnego udziału własnego.
- Otrzymane premie termomodernizacyjne, remontowe oraz kompensacyjne będą prawdopodobnie zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych - wyjaśnia Sławomir Tarnawski, radca prawny z Katowic.
Premia kompensacyjna to pomoc dla osób, które poniosły straty, wynajmując lokale, w których nie mogły swobodnie podnosić czynszów, czyli od 12 listopada 1994 roku do 25 kwietnia 2005 roku.
Taka premia przysługuje osobie, która była właścicielem budynku mieszkalnego z co najmniej jednym lokalem kwaterunkowym lub spadkobiercą takiej osoby. Premia to iloczyn części kosztów przedsięwzięcia, wartości nieruchomości przypadający na każdy 1 mkw. powierzchni użytkowej lokalu kwaterunkowego za każdy rok ograniczeń czynszu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
aaaaa
dzisiaj jest 02.04.2009 roku . Byłam w dwóch bankach w dwóch róznych miastach ( banki wymienione na stronie bgk) . NIKT nie wiedzial o co chodzi . W obydwu zostałam spławiona chociaż miałam w rękach wydrukowane ze strony bgk wszystkie informacje. Urzędnicy w bankach jedynie przewracali oczami.
To wszystko kłamstwo nie dajcie się nabrać . Aha to że nie wiedzieli to może jest za wcześnie bo przepisy dopiero są od 2 tygodni , ale to że nie chcieli się zainteresować sprawą tylko orzekli że to dotyczy tylko spółdzielni i wspólnot a nie właścicieli prywatnych to przegięcie . Teraz wiem skąd ten kryzys finansowy.
Wróć na i.pl Portal i.pl