

Portfel Studenta 2022. Źródło: WIB i ZBP
Czasy są trudne zwłaszcza dla studentów spoza metropolii, którzy muszą wynajmować pokoje w akademikach lub kwatery prywatne. Koszty najmu w miastach akademickich wzrosły w rok od 20 do nawet 40 procent. Kraków należy tu do krajowych rekordzistów. Wedle danych Expandera, w wakacje trzeba było tu zapłacić średnio 57 złotych za metr kwadratowy mieszkania, ale w przypadku atrakcyjniej położonych kawalerek było to już grubo ponad 100 zł. Co więcej, analitycy spodziewali się dalszego wzrostu stawek – pod koniec września, w związku z powrotem studentów. Trzeba przy tym pamiętać, że wraz z opłatami za najem rosną także inne koszty utrzymania mieszkań, w tym rachunki za ogrzewanie, prąd, gaz, wodę, wywóz śmieci…

Portfel Studenta 2022. Źródło: WIB i ZBP
Autorzy raportu „Portfel Studenta 2022” przypominają, że już w poprzednim roku akademickim studenci musieli się zmierzyć ze wzrostem wielu kosztów. Dzisiaj jednak, przy inflacji przekraczającej 16 procent (dane GUS za sierpień), uderzenie w studenckie kieszenie jest o wiele boleśniejsze. Szacunki WIB wskazują, że uśrednione wydatki studenta w Polsce rosną nieprzerwanie od 6 lat i wynoszą obecnie 3 177 złotych miesięcznie. W rok zwiększyły się zatem co najmniej o 437 złotych miesięcznie, a w sześć lat – podwoiły (w 2016 r. wynosiły 1.574 zł), choć w tym samym czasie dochody młodych ludzi zwiększyły się mniej, bo najwyżej o dwie trzecie. Oznacza to realne zubożenie braci studenckiej.

Portfel Studenta 2022. Źródło: WIB i ZBP
33 procent studiujących uważa, że ich sytuacja finansowa jest porównywalna z sytuacją rówieśników, którzy nie studiują, a jeszcze więcej, bo aż 35 proc., jest zdania, że ich sytuacja jest gorsza niż pozostałych.