Tylko 7 procent ankietowanych studentów stwierdziło, że w ostatnim roku ich finansowa sytuacja znacząco się poprawiła (przed rokiem takich osób było 10 proc.), kolejnych 24 proc. deklaruje, że „nieco się poprawiła”. Kolejnych 26 proc. nie odnotowało tutaj żadnych zmian. Z 25 do 38 procent wzrósł natomiast odsetek studentów raportujących pogorszenie swojej sytuacji: 27 proc. „nieco” (przed rokiem było to 18 proc.) i 11 proc. – „znacznie” (skok z 7 proc.).
Czasy są trudne zwłaszcza dla studentów spoza metropolii, którzy muszą wynajmować pokoje w akademikach lub kwatery prywatne. Koszty najmu w miastach akademickich wzrosły w rok od 20 do nawet 40 procent. Kraków należy tu do krajowych rekordzistów. Wedle danych Expandera, w wakacje trzeba było tu zapłacić średnio 57 złotych za metr kwadratowy mieszkania, ale w przypadku atrakcyjniej położonych kawalerek było to już grubo ponad 100 zł. Co więcej, analitycy spodziewali się dalszego wzrostu stawek – pod koniec września, w związku z powrotem studentów. Trzeba przy tym pamiętać, że wraz z opłatami za najem rosną także inne koszty utrzymania mieszkań, w tym rachunki za ogrzewanie, prąd, gaz, wodę, wywóz śmieci…
Autorzy raportu „Portfel Studenta 2022” przypominają, że już w poprzednim roku akademickim studenci musieli się zmierzyć ze wzrostem wielu kosztów. Dzisiaj jednak, przy inflacji przekraczającej 16 procent (dane GUS za sierpień), uderzenie w studenckie kieszenie jest o wiele boleśniejsze. Szacunki WIB wskazują, że uśrednione wydatki studenta w Polsce rosną nieprzerwanie od 6 lat i wynoszą obecnie 3 177 złotych miesięcznie. W rok zwiększyły się zatem co najmniej o 437 złotych miesięcznie, a w sześć lat – podwoiły (w 2016 r. wynosiły 1.574 zł), choć w tym samym czasie dochody młodych ludzi zwiększyły się mniej, bo najwyżej o dwie trzecie. Oznacza to realne zubożenie braci studenckiej.
Nic dziwnego, że kurczą się oszczędności młodych ludzi. 18 proc. ankietowanych w wieku 18-24 lat przyznaje, że nie ma żadnych zaskórniaków, a 24 proc. deklaruje, że dysponuje kwotą do tysiąca złotych, a więc nie wystarczającą na przeżycie nawet połowy miesiąca. Zmalał odsetek studentów posiadających zasoby od 1 tys. do 2,5 tys. zł.
Wszystko to przekłada się na – raczej marne - samopoczucie młodych ludzi: 33 procent studiujących uważa, że ich sytuacja finansowa jest porównywalna z sytuacją rówieśników, którzy nie studiują, a jeszcze więcej, bo aż 35 proc., jest zdania, że ich sytuacja jest gorsza niż pozostałych.
- Ten obiekt całkowicie zmienił centrum Krakowa! Budowa zaczęła się 20 lat temu!
- Greckie plaże i chorwackie wody na wyciągnięcie ręki. Wakacje 30 minut od Krakowa!
- Spektakularne zdjęcia dwóch odcinków zakopianki. Są postępy
- Horoskop na wrzesień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu
