
Zaniedbania wynikające z braku higieny jamy ustnej prowadzą często do dramatycznych konsekwencji. Do najczęstszych należy próchnica, która według Ministerstwa Zdrowia dotyczy 99,9 proc. Polaków w wieku 35-44 lata. Specjaliści twierdzą, że coraz rzadziej spotykają osoby po 40. roku życia, które mają kompletne uzębienie. Tak dramatyczna sytuacja wynika przede wszystkim z braku higieny i świadomości. Zobacz, jak (nie) dbamy o swoje zęby.
Przejdź dalej i sprawdź szczegóły --->

Jak często myjemy zęby? Co piąty rodak myje zęby raz dziennie, a prawie 4 mln nie robi tego wcale. Higienistki dentystyczne przekonują, że mycie zębów dwa razy dziennie to absolutne minimum.
- Nie można jednak popadać w przesadę z drugiej strony, miałam pacjenta z nadhigieną, który mył zęby tak często, ponad pięć razy dziennie, że zaczął mieć z tego powodu problemy - mówi higienistka.

W Polsce ponad połowa trzylatków ma próchnicę. Wśród siedmiolatków choroba ta dotyka już 70 procent dzieci. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że 99,9 procent osób w wieku 35-44 lata choruje na próchnicę.
Trudno się dziwić, skoro większość z nas nie korzysta z profilaktyki, a do gabinetu stomatologicznego zgłasza się tylko z bólem zęba.

Z danych GSK Consumer Healthcare wynika, że ponad 50 proc. Polaków po 40. roku życia nosi protezy. O te również należy odpowiednio dbać. Jedna z higienistek wspomina pacjenta, który na jej prośbę o zdjęcie szkieletu protezy do prześwietlenia wyznał, że nigdy tego nie robił, bo nie wiedział, że jest to możliwe.
- Ten starszy mężczyzna nie zdejmował ruchomej protezy przez dwa lata! - mówi higienistka. - Stan jego błony śluzowej był straszny, choć i tak miał dużo szczęścia, bo to mogło skończyć się tragicznie.