Święto Dziękczynienia. Kiedy się je obchodzi? Poznaj historię oraz zwyczaje Thanksgivingday

Daniel Świerżewski
Daniel Świerżewski
Święto Dziękczynienia to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku dla Amerykanów i Kanadyjczyków
Święto Dziękczynienia to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku dla Amerykanów i Kanadyjczyków Pixabay
Święto dziękczynienia to jedno z najważniejszych i najpopularniejszych świąt w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Co roku mieszkańcy tych krajów zbierają się w domostwach, aby, według tradycji, podziękować za minione miesiące. Jak wygląda święto dziękczynienia? Zobacz, skąd się wzięło i jakie wiążą się z nim tradycje.

Kiedy jest Święto Dziękczynienia?

Święto Dziękczynienia obchodzi się w Stanach Zjednoczonych. Zawsze jest to czwarty czwartek listopada (w Kanadzie drugi poniedziałek października). Święto obchodzone jest na pamiątkę pierwszych dożynek mieszkańców kolonii Plymouth (obecnie stan Massachusetts) w 1621 roku.

To właśnie wtedy uciekinierzy z Anglii mieli zorganizować kolację chcąc podziękować Bogu za to, że przeżyli tę trudną podróż i za obfite zbiory. W uczcie mieli brać udział rdzenni mieszkańcy kontynentu amerykańskiego, którzy zaznajomili kolonizatorów z takimi przysmakami jak kukurydza, dynia czy głównie kojarzony z tym świętem indyk.

Istnieją jednak pewne poświadczenia sugerujące, że pierwsze Święto Dziękczynienia odbyło się dużo wcześniej, bo 8 września 1565 roku.

Święto Dziękczynienia jako święto narodowe zostało ustanowione przez prezydenta Abrahama Lincolna w roku 1863. Z tego też okresu wzięło się większość mitów i stereotypów na temat tego wydarzenia.

Potrawy na Święto Dziękczynienia

Święto Dziękczynienia kojarzone jest głównie z indykiem. Aż 95 procent Amerykanów nie wyobraża sobie świątecznej kolacji bez tego dania. Co roku zjada się około 45 mln tych ptaków. Mówi się, że prezydent Benjamin Franklin postulował o... umieszczenie indyka w godle twierdząc, że byłby on lepszym symbolem niż orzeł bielik.

O niebywałej popularności tego zwierzęcia może również świadczyć fakt, że Święto Dziękczynienia często określane jest mianem Dnia Indyka (Turkey Day).

Bardzo popularnym dodatkiem związanym z Indykiem jest nadzienie, serwowane razem z głównym daniem. W zależności od preferencji nadzienie może być zapiekane wewnątrz ptaka lub w znajdować się w oddzielnej misce. Na jego kompozycję składają się przede wszystkim chleb i szałwia. Można również dodawać rodzynki, bakalie, żurawinę czy jabłka.

Prócz Indyka z nadzieniem często można również spotkać następujące, dodatkowe potrawy:

  • ziemniaki lub bataty
  • sos pieczeniowy
  • sos żurawinowy
  • kukurydza
  • tarta dyniowa lub jabłkowa

Tradycje Święta Dziękczynienia

Najważniejszą tradycją Święta Dziękczynienia jest wystawna kolacja. Tę Amerykanie oraz Kanadyjczycy spędzają wspólnie z najbliższymi. Poprzedza ją modlitwa, w ramach której gospodarz składa podziękowania za wszystko, co spotkało jego rodzinę w minionych dwunastu miesiącach.

Obecnie, oprócz świątecznej kolacji z indykiem w roli głównej, do tradycji należy... ułaskawianie jednego z tych ptaków. Zapoczątkował to George Bush w 1989 roku. Historycy twierdzą jednak, że takiego aktu łaski dokonał już w 1863 roku Abraham Lincoln. Miał to zrobić na prośbę swojego syna.

Jedną z obecnych tradycji Święta Dziękczynienia jest także oglądanie meczu futbolu amerykańskiego. Ten zwyczaj zapoczątkowano w 1934 roku w Detroit.

Typowym zjawiskiem w Święto Dziękczynienia są również parady na ulicach miast. Najsłynniejsza jest ta w Nowym Jorku organizowana przez firmę Macy's. Nieodłącznym elementem korowodu są kolorowe platformy pełne postaci z bajek, orkiestry, tancerzy i innych artystów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl