
Funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, którzy od grudnia 2020 roku pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi tropią mordercę 57-letniej łodzianki w parku na Zdrowiu, udostępnili jego przewidywany wizerunek. Udało się go sporządzić na podstawie zabezpieczonego na miejscu zbrodni DNA. Pierwszy raz w historii polskiej kryminalistyki wykorzystano tego typu technologię. Za informację identyfikującą podejrzanego zagwarantowano nagrodę w wysokości 70 tys. zł.!
Czytaj więcej - zobacz ZDJĘCIA

- Wizerunek został stworzony przez Laboratorium Parabon Nanolabs z USA przy wykorzystaniu zaawansowanych badań genetycznych. Metoda ta użyta została w Polsce po raz pierwszy. Pozwala ona na przewidywanie cech wyglądu zewnętrznego i pochodzenia nieznanej osoby, na podstawie jej DNA. Warto pamiętać, że to przybliżenie wyglądu, nie jego odwzorowanie - podkreślają policjanci z KWP w Łodzi. - Czynniki środowiskowe, takie jak palenie, picie alkoholu, dieta, a także inne cechy nabyte, takie jak zarost, fryzura, blizny nie mogą być przewidywane na podstawie DNA, ale mogą powodować dalsze różnice między udostępnionym wizerunkiem a rzeczywistym wyglądem. Wizerunek nie jest fotografią.
Czytaj więcej, zobacz ZDJĘCIA

Metoda Parabon Snapshot DNA Phenotyping jest wykorzystywana z powodzeniem w postępowaniach prowadzonych w Stanach Zjednoczonych z wynikiem pozytywnych identyfikacji 184 osób. Część dotyczyła nierozwiązanych spraw nawet sprzed 25 lat.
Jak zatem wygląda morderca na podstawie cech DNA? Jest młodym mężczyzną, w przedziale wiekowym 25-35 lat. Ma jasną cerę z niewielką liczbą piegów, oczy orzechowe, brązowe podobnie jak włosy. Pochodzi z Europy Południowo-Wschodniej.
Czytaj więcej, zobacz ZDJĘCIA

Oto przykłady osób zidentyfikowanych tą metodą