TOP 5 ptaków, które zjadają komary
Plagi komarów doskwierają mieszkańcom miast i wsi niemal każdego lata. Zmienia się tylko rejon, w którym w danym sezonie owadów jest mniej lub więcej. Jak sobie z nimi radzić? Najlepiej w zgodzie z naturą, czyli przy pomocy naszych małych przyjaciół ptaków. Jednym z liderów wśród ptasich pogromców komarów jest jerzyk.
- Jerzyki są mistrzami w zjadaniu komarów - mówi Monika Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
- Mówi się, że potrafi w ciągu dnia zjeść nawet 20 tys. owadów dziennie. To raczej przesadzona ilość, ale kilkanaście tysięcy owadów dziennie zjada. W walce z komarami możemy liczyć też na jaskółki, wszystkich trzech rodzajów: brzegówki, dymówki, oknówki. Sikory też nie gardzą komarami, obok oczywiście innych owadów. W okresie lęgowym jedna rodzina sikor zjada 75 kg owadów, a maja 2-3 lęgi. Swoje dokładają też wróble. A poza ptakami nietoperze zjadają bardzo dużo owadów, w tym komarów.
Sami niszczymy naturalnych wrogów komarów
Ciekawej diagnozy zmasowanej obecności komarów dokonał tyski lekarz Dawid Ciemięga, który stwierdził, że to przez nieprzemyślaną modernizację wielkich blokowisk, w zakamarkach, których żyją właśnie jerzyki. W Polsce te ptaki upodobały sobie wchodzenie do otworów w stropodachach. To tam wiją swoje gniazda. Teraz budownictwo jest zupełnie inne. W latach 90. XX wieku w jednym budynku można było znaleźć nawet 150 takich otworów. Teraz nie mają gdzie mieszkać.
Nie przegapcie
- Bielizna erotyczna z Zabrza robi furorę na świecie ZOBACZCIE
- Zobacz TOP 20 najbogatszych Polaków wg Wprost. Ile zarobili?
- Najdroższe domy w województwie śląskim TOP 20. Poznaj ceny
- Znak czasów? Był stadion, jest Biedronka
- ProfiAuto Show w Katowicach. Fani motoryzacji w MCK
- Tak będzie wyglądał nowy rynek w Chorzowie. Otwarcie tuż tuż
Ten ptak jest kluczem do rozwiązania problemu z komarami. (...) Dlaczego więc mamy problemy z komarami ? Bo w wyniku niewiedzy, ignorancji, lenistwa i głupoty zmniejszyliśmy populacje tych ptaków o 50-70% w skali całego kraju. Na dzień dzisiejszy zniszczono większość stanowisk lęgowych tych ptaków w Tychach - alarmował w ubiegłym sezonie Dawid Ciemięga, lekarz i miłośnik przyrody z Tychów.
Nie tylko ptaki, ale i inne zwierzęta pomagają w walce z komarami
Miasta i gminy na różne sposoby próbują sobie radzić z doskwierającymi ludziom komarami. We Wrocławiu urzędnicy zlecili, by do stawów w różnych częściach miasta wpuszczono karasie, słonecznice i liny, które zjadają larwy komarów. Ostatecznie owadów jest dużo mniej, a miejscami nie ma ich w ogóle.
Komarami żywią się także nietoperze. Kilka lat temu w podczęstochowskim Lelowie "zatrudniono" je do walki z tymi owadami. Cały projekt został przygotowany we współpracy z Centrum Informacji Chiropterologicznej Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Naukowcy zadbali o właściwą konstrukcję budek. Zachęcali także mieszkańców do ich powieszenia. Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej nietoperze i tak występują często, jednak inicjatywa zwiększyła obecność tych ssaków w pożądanych miejscach, gdzie komarów było niezwykle dużo.
Innymi wrogami uciążliwych owadów w tym i komarów są:
- jeże
- pająki
- biedronki
- złotooki
Zobaczcie koniecznie
Jak produkowany jest prąd w Elektrowni w Rybniku?
Debata DZ: Jak walczyć ze smogiem?
