
Karp po żydowsku
Składniki:
- 1 karp (około 1,5 kg)
- głowy i ogony z karpi przeznaczonych do opanierowania i usmażenia
- 4 duże cebule
- 1 marchewka
- 50 g migdałów
- 50 g rodzynek
- 1 listek żelatyny
- świeżo zmielony czarny pieprz
- cukier
- sól
Przygotowanie:
1.Rybę sprawiamy, odcinamy głowę i ogon, wkładamy do garnka razem z pozostałymi głowami i ogonami, dodajemy marchewkę i 2 cebule pokrojone w talarki, solimy do smaku, zalewamy 1l wody i gotujemy na małych ogniu 1,5 godziny, odcedzamy.
reklama
2.Pozostałe cebule kroimy w kostkę, zalewamy połową wywaru i gotujemy do miękkości.
3.Rybę kroimy w dzwonka, zalewamy druga połową wywaru, gotujemy na małym ogniu ok.20 minut.
4.Wyjmujemy ją łyżką cedzakową na głęboki półmisek, wywary łączymy,miksujemy.
5.Dodajemy rodzynki, sparzone i obrane ze skórki migdały, dodajemy żelatynę rozpuszczoną według przepisu na opakowaniu, doprawiamy solą, obficie pieprzem,nieco cukrem,zalewamy tym rybę na półmisku, odstawiamy na noc w chłodnym miejscu.
Przepis Czytelniczki Izabeli Lewandowskiej

Karp pieczony z grzybami
Składniki:
- 1 karp
- 3 cebule
- 3 łyżki soku z cytryny
- przyprawa do ryb
- 30 g suszonych podgrzybków
- 200 g pieczarek
- po 2 łyżeczki majeranku i słodkiej mielonej papryki
- 1/2 szklanki oleju
- sól
- pieprz ziołowy
- 1 główka sałaty i 2 cytryny do dekoracji
PRZYGOTOWANIE:
1. Karpia sprawić. Jedną cebulę posiekać. Rybę skropić sokiem z cytryny, pięcioma łyżkami oleju, posypać przyprawami i posiekaną cebulą. Karpia pozostawić w marynacie na całą noc w lodówce.
2. Podgrzybki wymoczyć, podgotować, osączyć. Resztę oleju wlać do brytfanny i ułożyć w nim karpia wraz z zalewą. Rybę posypać pokrojonymi w plastry pieczarkami, podgrzybkami i krążkami pozostałych cebul. Piec przez godzinę. w temp. 180 C. Karpia ułożyć na liściach sałaty i obłożyć plastrami cytryny.
Przepis Czytelniczki Izabeli Lewandowskiej

Tymbaliki z karpia gotowanego na parze
Składniki:
dzwonka świeżego karpia
3 marchewki
2 pietruszki
kawałek selera
mała cebula
4 duże liście laurowe
1 łyżeczka ziaren ziela angielskiego
sól
zielony groszek
Przygotowanie:
Z karpia wybrać większe dzwonka, które mają mniej drobnych ości. Ugotować je na parze - najprościej ustawić durszlak na ciut większym garnku. (Do wody w garnku można dodać liście laurowe, ziarna pieprzu i ziele angielskie, żeby nadały rybie pięknego aromatu.)
Ugotowaną rybę wystudzić.
Obrane warzywa ugotować w wodzie (1 - 1,2 l.) z dodatkiem liści laurowych, ziela angielskiego i soli. Warzywa wyjąć, marchew pokroić w kostkę.
Zimną rybę obrać ze skóry i ości - odrzucone elementy włożyć do gorącego wywaru, odstawić do całkowitego wystudzenia. Kiedy wywar przestygnie, wtedy go przecedzić. Wywar powinien być wystarczająco klarowny.
Żeby sprawdzić, czy do wywaru trzeba dodać żelatyny, wystarczy odlać trochę do miseczki lub szklanki i wstawić do lodówki. Kiedy dobrze się schłodzi, wtedy widać, czy trzeba dodawać żelatyny.
W małych miseczkach lub szklaneczkach układamy rybę, groszek i marchewkę, a następnie zalewany chłodnym wywarem. Po kilku godzinach spędzonych w lodówce tymbaliki są gotowe. Podajemy z cytryną, limonką lub octem winnym.
Przepis Małgorzaty Kijowskiej, autorki bloga kulinarnego www.daylicooking.pl

Strudel z karpiem oraz kapustą i grzybami
Składniki:
opakowanie ciasta francuskiego
wigilijna kapusta z grzybami lub farsz przygotowany wg tego przepisu
kawałki podsmażonej ryby ( u mnie karp obsmażony w mące),
1 papryka czerwona
1 łyżka miodu
1 jajko
sól, pieprz
sól morska gruboziarnista
Przygotowanie:
Na patelni rozgrzać miód, dodać kapustę z grzybami, doprawić solą i pieprzem wg własnego uznania.Chwilę podsmazyć, a następnie wystudzić. Paprykę upiec w piekarniku pod grillem w temp. 200 stopni i włożyć do torebki foliowej do wystudzenia. Obrać ze skóry i pokroić na kawałki.
Z ciasta francuskiego wyciąć dwa długie prostokąty – jeden musi być szerszy po 2 cm z każdej strony. Na węższym pasku ułożyć warstwę kapusty z grzybami Kolejne warstwy to: wyfiletowane kawałki ryby i papryka. W drugim, szerszym, kawałku ciasta zrobić nacięcia pośrodku, tak by nie przeciąć brzegów, nałożyć go na węższy prostokąt ciasta z farszem, docisnąć delikatnie brzegi, posmarować z wierzchu jajem roztrzepanym. Posypać dekoracyjnie solą morska na środku.
Podawać gorące lub zimne.
Przepis Marzeny Dudy, autorki bloga kulinarnego www.zaciszekuchenne.blogspot.com