
Dlaczego nie warto zadawać się ze Ślązakami? Te 10 powodów cię zaskoczy
8. Ślązacy chwalą się 12 noblistami, a Ty nie znasz żadnego
Z całego wielkiego Śląska – Górnego i Dolnego pochodziło dwunastu laureatów Nagrody Nobla. Dużo? Może i dużo, ale… to wszystko Niemcy. Czyli się nie liczy. Poza tym, większość śląskich, pardon – niemieckich noblistów, to przedstawiciele nauk ścisłych, odkrywcy i wynalazcy. A więc namacalny dowód na istnienie śląskiej kultury technicznej. Tak, tej, którą w którą Polska pompuje dziś miliardy złotych. Z Twojej kieszeni.

Dlaczego nie warto zadawać się ze Ślązakami? Te 10 powodów cię zaskoczy
9. Ślązacy wiedzą, co to Polska, choć nigdy nie byli pod zaborami. Nie może być, przecież tylko Ty wiesz, co to Polska
Zaraz, zaraz - jak to nie byli pod zaborami? Co to za separatyzm? Tak spoglądając głębiej, polski szlachecki dworek czy „Pan Tadeusz” to wartości, które Ślązakom były dość obce. Ale z drugiej strony, Ślązacy znają swoją historię, związaną także z Polską, i rozumieją jej wielobarwność. Przyzwyczaili się przez wieki. Czy Ty znasz historię Śląska?

Dlaczego nie warto zadawać się ze Ślązakami? Te 10 powodów cię zaskoczy
10. Ślązacy mają poczucie humoru, a przecież Ty wiesz, że to nie czas żartów, jeno powagi. Baczność!
W książce „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny” Janoscha Ślązacy głównie kurzą machorkę, chleją brunatną gorzałę i kopulują. Złośliwi powiedzą, że to portret wyjątkowo trafny, ale spokojnie, Ślązacy potrafią śmiać się z siebie. Nikt tutaj nigdy nie występował do sądów i trybunałów o to, by Janoscha dosięgła sprawiedliwość za obrażanie narodu śląskiego.
