W Polsce brakuje fachowców. "O poand 12 proc. w ciągu roku wzrosły w Polsce stawki za malowanie mieszkań"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Ukraińcy przyjeżdżający do Polski znajdują zatrudnienie w różnych branżach, ale przede wszystkim w budownictwie.
Ukraińcy przyjeżdżający do Polski znajdują zatrudnienie w różnych branżach, ale przede wszystkim w budownictwie. Fot. Mariusz Kapala/ Polska Press
Z danych GUS wynika, że koszty produkcji budowlano-montażowej wzrosły o 2,4 proc. w porównaniu rok do roku. Wpływ na to mają m.in. rosnące cen surowców ale zdaniem ekspertów także brak pracowników.

Z danych Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wynika, że Ukraińcy przyjeżdżający do Polski znajdują zatrudnienie w różnych branżach, ale przede wszystkim w budownictwie. Jak tłumaczy Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy, jeszcze w 2019 roku wydano blisko 330 tys. na pracę dla Ukraińców, z czego aż jedną czwartą stanowiły osoby zatrudnione w budownictwie.

- Rok później zezwoleń wydano łącznie 295 tys., na co wpływ miała pandemia. I choć proporcje zatrudnionych w poszczególnych sektorach rynku nadal były podobne, przełożyło się to na spadek nowych pracowników w „budowlance” o ok. 15 tys. Ukraińców. To cios dla branży, zwłaszcza, że prace były realizowane w podobnym tempie jak wcześniej – zauważa Inglot.

Z danych Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wynika, że Ukraińcy przyjeżdżający do Polski znajdują zatrudnienie w różnych branżach, ale przede wszystkim w budownictwie. Z 295 tys. Ukraińców, którzy otrzymali pozwolenie na pracę w Polsce w 2020 roku, na budowach pracował co czwarty (73 tys.). Jedyne branże, które mogły liczyć na podobną reprezentację obywateli Ukrainy to: przetwórstwo przemysłowe (66 tys.), działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca (66 tys.) oraz transport i gospodarka magazynowa (54 tys.).

- Z naszego badania Barometr Polskiego Rynku Pracy 2020 wynika, że 76 proc. obywateli Ukrainy w Polsce wykonuje pracę fizyczną. Szczególną popularnością cieszy się branża budowlana. Spadek w ogólnej liczbie pracowników z Ukrainy z pewnością jest odczuwalny przez polskich deweloperów, bo przekłada się m.in. na możliwe opóźnienia w realizowanych inwestycjach z uwagi na brak fachowców – podsumowuje Inglot.

Polscy malarze drożeją niemal najszybciej w Unii

Z kolei jak wynika z analizy Bartosza Turka, głównego analityka HRE Investments o 12,1 proc. w ciągu roku wzrosły w Polsce stawki za malowanie mieszkań. To prawie najwyższy wynik w Europie. - Kto próbował w ostatnim czasie znaleźć ekipę remontową czy budowlaną, ten wie, że takich fachowców na rynku po prostu brakuje, a czas oczekiwania na ich pomoc trwa często tygodniami jeśli nie miesiącami. Trudno się więc dziwić, że za usługi remontowe i budowlane trzeba płacić coraz więcej. O ile więcej? Na to pytanie odpowiedzieć mogą dane Eurostatu- zwraca w swoim komentarzu ekspert.

Ekspert podkreśla, że najmocniej w ostatnim roku drożały w Polsce stawki za malowanie. - W ciągu roku fachowcy od tej profesji podnieśli ceny swoich usług przeciętnie o ponad 12 proc. (dane za styczeń br.). W Europie jest tylko jeden kraj, w którym usługi te drożały szybciej. Jest to Słowenia. Tam usługi malarzy zdrożały w ostatnim roku o 12,3 proc.. Co ciekawe, inni fachowcy w tym kraju raczej nie podnosili swoich stawek- komentuje powołując się na dane Eurostatu.

Jednocześnie Turek zauważa, że w Polsce także fachowcy innych profesji każą dziś sobie płacić za usługi więcej niż przed rokiem. Jak wylicza, o prawie 7 proc. wzrosły koszty usług hydraulicznych. O około 6 proc. więcej musimy płacić za pomoc stolarzy i elektryków, a na konserwację urządzeń grzewczych musimy wydawać o ponad 5 proc. więcej niż przed rokiem.

- W każdym wypadku mówimy o szybszym wzroście płac niż w przypadku statystycznego pracownika sektora przedsiębiorstw. Styczniowe dane GUS na temat wynagrodzeń w przedsiębiorstwach mówiły bowiem o wzroście wynagrodzeń o 4,8 proc. w skali roku- pisze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl