9 z 12
Kolejną osobą zaangażowaną w walkę z komunistami był...

Aleksander Życiński „Wilczur”

Kolejną osobą zaangażowaną w walkę z komunistami był Aleksander Życiński „Wilczur”. Urodził się w 1926 roku. Walczył w oddziale Jana Piwnika „Ponurego” oraz Antoniego Szackiego „Dąbrowskiego”.

Latem 1944 roku wstąpił do Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Został aresztowany w łapance i wywieziony w okolice Magdeburga. Uciekł z obozu i przedostał się do polskich sił zbrojnych. Po powrocie na Kielecczyznę w 1947 roku utworzył samodzielny oddział partyzancki w Suchedniowie. Przyjął pseudonim „Wilczur”.

7 maja 1948 roku został aresztowany wraz z żoną Józefą pseudonim „Zośka” i osadzony w więzieniu przy ulicy Zamkowej. 31 lipca 1948 roku wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Kielcach został skazany na trzykrotną karę śmierci za założenie i dowodzenie „grupą bandytów, która dokonywała zamachów na organa bezpieczeństwa publicznego i miała na celu zmianę przemocą ustroju państwa polskiego”. Prezydent Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski.

Wyrok wykonano 24 września 1948 roku w Zgórsku koło Kielc. Jego ciało ukryto w dole śmierci. Odnaleziony przez Fundację „Niezłomni” w marcu 2016 roku został ekshumowany i zidentyfikowany. Uroczysty pogrzeb odbył się 24 września 2016 roku w Bliżynie niedaleko Skarżyska – Kamiennej. Pośmiertnie „Wilczur” został odznaczony Krzyżem Odrodzenia Polski oraz awansowany na stopień kapitana.

10 z 12
Do grona „Żołnierzy Wyklętych” z regionu świętokrzyskiego...

Jan Stempkowski „Michał”

Do grona „Żołnierzy Wyklętych” z regionu świętokrzyskiego należy również bohater ziemi jędrzejowskiej z okresu okupacji, żołnierz tamtejszego obwodu Armii Krajowej Jan Stempkowski „Michał”.

W powojennej Polsce, 29 kwietnia 1945 roku grupa pod dowództwem „Michała” dokonała udanego zamachu na funkcjonariusza Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Jędrzejowie Władysława Kowalskiego. W kolejnych dniach zniszczono siedzibę Polskiej Partii Robotniczej w Imielnie, spalono dokumenty w Urzędzie Gminy Nawarzyce oraz rozbrojono posterunek Milicji Obywatelskiej we wsi Góry w powiecie pińczowskim. Wszystkie akcje wymierzone były w przedstawicieli samozwańczej i niedemokratycznej władzy.

Oddział przeprowadził także zasadzki na żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa niedaleko wsi Lubcza, na granicy powiatów jędrzejowskiego oraz pińczowskiego. W maju 1945 roku grupa podporucznika Stempkowskiego wpadła w zasadzkę aparatu bezpieczeństwa. Pomimo postrzału udało mu się uciec. Ukrywał się w okolicznych wsiach – Piotrkowice i Mieronice.

Został zatrzymany w 1949 roku. Rok później skazano go na karę śmierci. Jego ciało złożono do bezimiennego grobu na cmentarzu na kieleckich Piaskach. W grudniu 1957 roku rodzice Jana Stempkowskiego uzyskali zgodę na ekshumację, co było wówczas niespotykane. Było to możliwe dzięki krótkiemu okresowi liberalizacji życia politycznego i społecznego. Grób „Michała” znajduje się obecnie w Warszawie.

11 z 12
Na godny pochówek czeka w dalszym ciągu inny „Żołnierz...

Stanisław Grabda „Bem”

Na godny pochówek czeka w dalszym ciągu inny „Żołnierz Wyklęty” z Kielecczyzny – Stanisław Grabda „Bem”. Urodził się w 1916 roku w Przededworzu niedaleko Chmielnika.

W wrześniu 1939 roku walczył w II Dywizji Piechoty Armii Łódź. Po ucieczce z niewoli niemieckiej wstąpił do Związku Jaszczurczego. Powrócił na Kielecczyznę na początku 1940 roku. Miał pseudonim „Bem”. Pod koniec 1943 roku utworzył w ramach Narodowych Sił Zbrojnych swój oddział. Na początku sierpnia 1944 roku wraz z nim wszedł w skład Brygady Świętokrzyskiej.

W 1945 roku kryjąc się przed Urzędem Bezpieczeństwa, wyjechał na ziemie odzyskane. Jednak i tam działał w konspiracji. W 1947 roku podjął decyzję o ujawnieniu się w ramach amnestii. 16 stycznia 1950 roku został aresztowany. 30 sierpnia 1952 roku skazano go na dwukrotną karę śmierci. Wyrok wykonano 15 kwietnia 1953 roku w więzieniu przy dzisiejszej ulicy Zamkowej w Kielcach. Jego symboliczny grób znajduje się na cmentarzu na kieleckich Piaskach.

Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Zobacz również

Wielki pożar w sortowni odpadów w Czechowicach-Dziedzicach. W akcji 100 strażaków

Wielki pożar w sortowni odpadów w Czechowicach-Dziedzicach. W akcji 100 strażaków

Kto wygrał debatę prezydencką? Ignaś! Licznik wpłat nie zatrzymuje się!

Kto wygrał debatę prezydencką? Ignaś! Licznik wpłat nie zatrzymuje się!

Polecamy

"Rybi smród". Jak pokazali się podczas kampanii Sławomir Mentzen i Szymon Hołownia?

TYLKO U NAS
"Rybi smród". Jak pokazali się podczas kampanii Sławomir Mentzen i Szymon Hołownia?

Barcelona świętuje, a „Lewy” skwaszony. Frustracja na trenera Flicka

GORĄCY TEMAT
Barcelona świętuje, a „Lewy” skwaszony. Frustracja na trenera Flicka

Kto wygrał debatę prezydencką? Ignaś! Licznik wpłat nie zatrzymuje się!

Kto wygrał debatę prezydencką? Ignaś! Licznik wpłat nie zatrzymuje się!