Egzamin ósmoklasisty 2025. Dzień pierwszy: język polski. "Tego egzaminu nie można nie zdać". Arkusze i odpowiedzi

Robert Migdał
We wtorek (13 maja) rozpoczyna się egzamin dla uczniów klas ósmych
We wtorek (13 maja) rozpoczyna się egzamin dla uczniów klas ósmych Łukasz Kaczanowski/zdjęcie ilustracyjne
W całej Polsce rozpoczynają się egzaminy ósmoklasistów. Będą trwały trzy dni. Na pierwszy ogień – język polski. Z nim uczniowie zmierzą się już pierwszego dnia egzaminów, we wtorek (13 maja). Start o godzinie 9.00 rano. Kolejnego dnia - w środę (14 maja): egzamin z matematyki, a ostatniego, w czwartek (15 maja): z języka obcego nowożytnego. Według danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej z Wrocławia egzamin ósmoklasisty w naszym regionie ma pisać 34379 uczniów. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia! W tym tekście opublikujemy arkusze i odpowiedzi.

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2025 - MAMY ARKUSZE Z JĘZYKA POLSKIEGO. SPRAWDŹ W GALERII

- Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać – informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Jednak – co ważne – to ile, uczeń zdobędzie punktów na egzaminie ósmoklasisty, może zadecydować, do jakiej szkoły średniej się dostanie. Im będzie miał więcej punktów z egzaminu, tym ma większe szanse, żeby dostać się do wybranej przez siebie szkoły ponadpodstawowej.

Egzamin ósmoklasisty 2025. Ustny? Pisemny? Z jakich języków?

Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej. Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.:

  • języka polskiego

  • matematyki

  • języka obcego nowożytnego.

Co może pojawić się na egzaminie? Zobaczcie FB "Polonistka się znalazła" i lektury, które w poprzednich latach pojawiły się na egzaminie:

Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z jednego z następujących języków obcych nowożytnych:

  • angielskiego,

  • francuskiego,

  • hiszpańskiego,

  • niemieckiego,

  • rosyjskiego

  • lub włoskiego.

Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

Już we wtorek uczniowie przystąpią do egzaminu ósmoklasisty 2025
Już we wtorek uczniowie przystąpią do egzaminu ósmoklasisty 2025
Arch. NAM

Egzamin ósmoklasisty 2025. Jak będzie przebiegał? Ile trwa egzamin?

Egzamin ósmoklasisty odbywa się w maju (od 13 do 15 maja). Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie ‎przystąpi do egzaminu w tym terminie, przystępuje do niego w czerwcu.‎

Egzamin jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:

  • pierwszego dnia – egzamin z języka polskiego, który trwa 150 minut,

  • drugiego dnia – egzamin z matematyki, który trwa 125 minut,

  • trzeciego dnia – egzamin z języka obcego nowożytnego, który trwa 110 minut.

Ważne! Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu z matematyki również linijkę. ‎

Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także wnosić do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych lub korzystać z takich urządzeń w tej sali (z wyjątkiem urządzenia telekomunikacyjnego wyposażonego w aplikację służącą do monitorowania stanu zdrowia ucznia).

Egzamin ósmoklasisty 2025. Jakie są zadania na egzaminie?

- W arkuszu egzaminacyjnym ‎z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania ‎zamknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź) – informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Egzamin ósmoklasisty 2025. Kiedy wyniki i zaświadczenia

W 2025 r. uczniowie poznają swoje wyniki i otrzymają zaświadczenia o szczegółowych ‎wynikach egzaminu ósmoklasisty 4 lipca. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.

Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń ‎zdobył za zadania z danego przedmiotu.

Wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy ‎uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający.

- Na przykład uczeń, który z języka polskiego uzyskał 78% punktów możliwych do zdobycia ‎‎(wynik procentowy), dowie się z zaświadczenia, że wynik taki sam lub niższy uzyskało ‎‎73% wszystkich zdających (wynik centylowy), co oznacza, że wynik wyższy uzyskało ‎‎27% zdających. Wynik centylowy umożliwia porównanie swojego wyniku z wynikami ‎uczniów w całym kraju - tłumaczy CKE.

Wyniki egzaminacyjne są ostateczne i nie mogą być podważone na drodze sądowej.‎

  • język polski – 13 maja 2025 r. (wtorek) – godz. 9:00,

  • matematyka – 14 maja 2025 r. (środa) – godz. 9:00,

  • język obcy nowożytny – 15 maja 2025 r. (czwartek) – godz. 9:00.

Źródło: Centralna Komisja Egzaminacyjna i Okręgowa Komisja Egzaminacyjna  we Wrocławiu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl