Wiceminister klimatu: Dzięki KPO 2 mld zł więcej na transformację energetyczną

PAP
Wiceminister klimatu: Dzięki KPO 2 mld zł więcej na transformację energetyczną.
Wiceminister klimatu: Dzięki KPO 2 mld zł więcej na transformację energetyczną. archiwum
Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka podczas spotkania z samorządowcami i przedsiębiorcami w Szczecinie powiedział, że dzięki pieniądzom z KPO przyśpieszy transformacja energetyczna. Będzie 2 mld zł więcej na takie programy jak np. "Czyste powietrze".

Programy realizowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będą [nadal] realizowane. Ale wiele z tych programów wymaga audytu, bo na przykład na program Czyste Powietrze w pierwszych miesiącach tego roku nie zagwarantowano odpowiedniej liczby środków, wobec czego są opóźnienia w wypłatach pieniędzy – wyjaśnił wiceminister Motyka podczas spotkania w urzędzie marszałkowskim w poniedziałek.

Zapowiedział, że dzięki środkom z Krajowego Programu Odbudowy, które niebawem do Polski trafią, środkom z programu Feniks, przyspieszy transformacja energetyczną Polski. Finansowanie takich programów jak Czyste Powietrze czy Energia dla wsi zostanie zwiększone – dzięki KPO – o 2 mld zł.

Te specjalne fundusze zostaną przeznaczone również na tworzenie klastrów energii oraz dotowanie budowy magazynów energii. Wiceminister podkreślił, że pozyskiwanie środków z KPO powiązane jest z przywracaniem praworządności w Polsce.

Zwrócił uwagę, że inwestycje w transformację energetyczną to ochrona środowiska, to nowe miejsca praca i – najważniejsze – inwestycja w zdrowie. Rząd chce w tym obszarze współpracować z samorządami i przedsiębiorcami.

Zapowiedział, że przygotowywane są już „konkretne zarysy ustawowe” dotyczące odnawialnych źródeł energii, które pozwolą na odblokowanie energetyki wiatrowej na lądzie, a także „poprawią rozliczanie się z działalności prosumentów, którzy korzystają z fotowoltaiki”.

Wiceminister mówił też o dodatkowej puli środków na termomodernizacje budynków, w ramach programu Czyste Powietrze. W tym kontekście zwrócił uwagę, że wiele realizowanych dotychczas ekoprogramów było „niekompatybilnych”. I wymianie źródeł ciepła (np. na pompy ciepła) nie zawsze towarzyszyła odpowiednia termomodernizacja. A bez tego nie uzyskuje się wyraźnie niższych rachunków za energie.

Pytany o program budowy morskich farm wiatrowych Motyka ocenił, że projekty realizowane przez Orlen i PGE, we współpracy z firmami zagranicznymi, są Polsce bardzo potrzebne.

„Uważamy, że ten pierwszy prąd z morskich farm wiatrowych może popłynąć już w 2027 roku. Nie ma tu żadnych opóźnień. Będziemy robili wszystko, żeby tak się stało” – zapewnił.

Ocenił, że morska energetyka wiatrowa będzie „silnym źródłem energii” nie tylko dla Pomorza Zachodniego, ale dla całej Polski.

„To nam zagwarantuje w perspektywie kilkudziesięciu lat bardzo wysoki uzysk energii z wiatru. To nam zagwarantuje suwerenność energetyczną. To nam zagwarantuje stabilizację systemu energetycznego. Zobowiązaliśmy się (jako Polska), by postawić na energetykę jądrową i odnawialne źródła energii. I z tego zobowiązania będziemy konsekwentnie rozliczani” – stwierdził Motyka.

Wiceminister odpowiedzialny m.in. za transformację energetyczną przyjechał do Szczecina na zaproszenie marszałka i radnych sejmiku województwa zachodniopomorskiego. Wziął udział w obradach sejmikowej komisji gospodarki, infrastruktury i ochrony środowiska. Podkreślał, że Pomorze Zachodnie jest „zieloną stolica Polski”. I że przez kilka tygodni funkcjonowania nowego rządu przyjechał do Szczecina już po raz drugi. Na pewno nie ostatni.

„Wzory i przykłady drobnych praktyk funkcjonowania samorządu wojewódzkiego, powiatów i miast należy przekładać na całą Polskę – stwierdził Miłosz Motyka. - Skończył się czas, w którym z wiatru, słońca, wody robiono ideologicznych wrogów. Tutaj w województwie zachodniopomorskim najlepiej widać, że można tę energię wykorzystywać dla dobra mieszkańców. Po prostu” – podsumował wiceminister.

Gospodarz spotkania, marszałek województwa zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz przypomniał, że Pomorze Zachodnie krajowym liderem w produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Wytworzona tu tzw. zielona energia, gdyby „zatrzymać ją” w regionie, niemal w całości zabezpieczyłaby potrzeby energetyczne Zachodniopomorskiego.(PAP)

tma/ drag/

Źródło:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl