Wieńce z biało-czerwonymi kwiatami pojawiły się na pomniku - ławeczce pisarza i kociewskiego regionalisty Romana Landowskiego na ul. Jarosława Dąbrowskiego, na obelisku poświęconym marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu przez Urzędem Miejskim oraz na tablicy upamiętniającej wizytę prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tczewie w dniu 15 maja 2009 r.
Akcja jest wyraźnym nawiązaniem do ogólnopolskiego przedsięwzięcia działaczy Komitetu Obrony Demokracji, ubierających pomniki w koszulki z napisem „Konstytucja”. W ubiegłym tygodniu zrobiono tak m. in. w Gdańsku z pomnikami Neptuna na Długim Targu, króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym oraz księcia Świętopełka Wielkiego.
- Nie ukrywam, że cała akcja została przeprowadzona w porozumieniu i za przyzwoleniem władz Gdańska. Chcieliśmy ją przeprowadzić już w zeszłym tygodniu, ale z powodu urlopów zabrakło nam ludzi. Jestem bardzo dumny, że "król mórz" Neptun dołączył do polskich pomników broniących symbolicznie konstytucji przed tym co robi z nią obecna władza centralna. To bardzo ważne, że manifestujemy przywiązanie do konstytucji w Gdańsku w sierpniu, miesiącu tak ważnym dla historii polskiej wolności. Na zbliżającą się rocznicę porozumień sierpniowych też szykujemy pewne niespodzianki, ale szczegółów nie zdradzę - powiedział „Dziennikowi Bałtyckiemu” Radomir Szumełda, lider pomorskiego KOD.
Głośnym echem odbiło się ubranie w koszulki z napisem „Konstytucja” Smoka Wawelskiego, warszawskiej Syrenki czy pomników Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie i Białej Podlaskiej. W Białej Podlaskiej działacz KOD, który tak zrobił, został zatrzymany przez policję i usłyszał zarzut znieważenia pomnika Marii i Lecha Kaczyńskich poprzez „założenie na postać Lecha Kaczyńskiego banera reklamowego z napisem konstytucja”. Pełnomocniczka działacza złożyła zażalenie na zatrzymanie, a sąd uznał, że było ono legalne i prawidłowe, ale jednocześnie całkowicie bezzasadne „z powodu braku przesłanek do zastosowania tego środka przymusu w realiach sprawy”.
Również w Szczecinie, gdzie na pomniku zmarłego prezydenta pojawiła się pierwsza koszulka, prokuratura umorzyła postępowanie uznając brak znamion czynu zabronionego. Zawiadomiona w tej sprawie policja prowadziła dochodzenie z art. 261 kodeksu karnego, który mówi: „Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”.
Wszystko na to wskazuje, że w Tczewie umieszczenie wieńców pogrzebowych z hasłem „Konstytucja” na trzech miejscach pamięci było prywatną inicjatywą grupy mieszkańców.
SPRAWDŹ SIĘ! QUIZY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL: