Wymiana rur wodociągowych jest przeprowadzana w wielu spółdzielniach na ich koszt, ale na przykład wymiana instalacji elektrycznej należy już do lokatora. Takie działanie powinno być brane pod uwagę przy każdym poważniejszym remoncie, zwłaszcza wówczas, gdy w instalacji wciąż są aluminiowe kable.
Warto rozważyć wymianę także dlatego, że ilość zasilanych prądem urządzeń jest tak duża, że to specjalista powinien ocenić ich zapotrzebowanie na kilowaty i zdecydować o zainstalowaniu dodatkowych obwodów.
Kupno gniazdek i łączników powinniśmy rozpocząć od rozplanowania miejsca ich zamontowania.
W tym celu warto zasięgnąć rady eksperta, który zweryfikuje nasze pomysły i doradzi, jakie rozwiązania należy zastosować przy podłączaniu instalacji elektrycznych, antenowych, telefonicznych, komputerowych oraz głośnikowych.
Etap ten ma decydujące znaczenie nie tylko ze względu na funkcjonalność, ale także estetykę mieszkania.
Czy remontując i urządzając mieszkanie, lepiej kierować się ceną materiałów, których do tego użyjemy, czy od początku postawić na jakość, choć wiąże się to z wyższymi kosztami? Taki dylemat trzeba rozstrzygnąć już na wstępie.
Bo na kosztach wykonania i tak nie zaoszczędzimy! - Wśród bogatej gamy produktów wyposażenia wnętrz łatwo znaleźć te w niewygórowanej cenie, które jakościowo nie odbiegają od ich odpowiedników z wyższej półki cenowej - mówi Dorota Chmielnicka, architekt.
Nie zawsze też produkty najdroższe są dobrej jakości. Warto jednak pamiętać, że te najtańsze z reguły są niskiej jakości, bo producenci starają się konkurować wyłącznie ceną i nie przywiązują wagi do ich jakości.
Wiele osób próbuje oszczędzać na tych elementach wyposażenia wnętrz, które nie są eksponowane na pierwszym planie. Decydują się na zakup wkładu kominkowego gorszej jakości, wybierają najtańsze płytki podłogowe czy panele. Ale tego typu oszczędności bywają najbardziej kosztowne.
Warto inwestować przede wszystkim w to, co trudno później wymienić - w podłogi, tynki, instalacje.
Największe wydatki generuje nadmierna oszczędność na projekcie wnętrza. Im wcześniej w trakcie urządzania popełnimy błąd, tym bardziej będzie on później dla nas kosztowny.
- Ale dom budujemy, jeśli nie na całe życie, to na dłuższy czas - mówi projektantka. - Taka postawa ma odzwierciedlenie w decyzjach podejmowanych przy urządzaniu wnętrz. Często spotykam się z sytuacją, w której klient gotów jest znacznie przekroczyć założony wcześniej przez siebie budżet. Wybiera materiały dobre jakościowo, choć droższe. Osoby, które zdają sobie sprawę z korzyści płynących z zatrudnienia architekta, są na ogół świadome faktu, iż nadmierna oszczędność prędzej czy później się zemści. Są gotowe wydać więcej, aby mieć produkty dobrej jakości.
Sławomir Szotek, specjalista ds. osprzętu elektroinstalacyjnego w firmie Kontakt Simon
Przy okazji remontu warto ogarnąć chaos w plątaninie kabli i skorzystać z nowoczesnych produktów, wprowadzających ład i porządek oraz zapewniających bezpieczeństwo. Oto kilka z możliwych do zastosowania opcji, ułatwiających funkcjonowanie w domu.
systemy modułowe w postaci ramek wielokrotnych - umożliwiają jednoczesne zainstalowanie kilku kontaktów do podłączenia urządzeń,
montowane w gniazdkach przesłony torów prądowych - zapobiegają porażeniu prądem majstrujących przy gniazdkach dzieci, wieże biurowe i telebloki - zastępują tradycyjne przedłużacze.