
Nowokupiony samochód
Ten obraz Andrzeja Wróblewskiego wyróżnia się spośród innych dzieł artysty, w których pojawia się motyw samochodu.

Szofer niebieski
Obraz stanowi próbę przejścia od abstrakcji, którą Wróblewski tworzył w początkowym okresie swojej twórczości, do malarstwa figuratywnego. Przedstawia samotnego jeźdźca, umiejscowionego tyłem do widza. Bohater malowidła nie spuszcza z oczu apokaliptycznego krajobrazu, zaznaczonego smugą czerwieni. To, co znajduje się po prawej stronie bohatera obrazu, najprawdopodobniej miało symbolizować pracę silnika, a w zamierzeniu technicznym - rytmizować kompozycję.

Szofer autobusu
Błękit, używany przez Wróblewskiego do odmalowania niektórych z postaci, miał wskazywać na to, że bohater obrazu potraktowany tym kolorem znajduje się w sferze śmierci. Inspiracją było współczesne malarstwo Pabla Picassa i jego dzieła z "okresu niebieskiego".

Słońce i inne gwiazdy
Na początku swojej ścieżki twórczej Andrzej Wróblewski zafascynowany był abstrakcją. Przedstawiony obraz pochodzi z roku 1948. Prace z tego okresu twórczości artysty są nieco mniej popularne niż namalowane później "Rozstrzelania" czy obrazki komentujące socjalistyczną rzeczywistość.