Zakaz strzelania do łosi
Do łosi będzie można strzelać na terenie sześciu województw:
- kujawsko-pomorskiego
- mazowieckiego
- pomorskiego (na wschód od linii rzeki Wisły)
- lubelskiego
- podlaskiego
- warmińsko-mazurskiego
Zgodnie z rozporządzeniem do samców będzie można strzelać od 1 września do 30 listopada, zaś do samic i młodych – od początku października do końca grudnia.
Czytaj także: Min. Szyszko nie odpowie za strzelanie do bażantów pod Toruniem
W czwartek MŚ poinformowało, że resort "wstrzymuje wejście w życie rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne. W związku z dużym zainteresowaniem społecznym, Ministerstwo Środowiska ponownie zaprasza do ogólnopolskiej merytorycznej dyskusji dotyczącej lawinowo postępującego zaniku bioróżnorodności (od Zachodu) na obszarach Natura 2000, przy jednoczesnym gwałtownym wzroście populacji gatunków, takich jak wilk, żubr, bóbr, kormoran, dzik. W ostatnim okresie pojawiło się na ten temat wiele nieścisłości w przestrzeni medialnej, a powyższa dyskusja pozwoli na wyjaśnienie wszelkich wątpliwości" - czytamy w komunikacie.
Ministerstwo Środowiska przekonuje, że łosie powodują niebezpieczeństwo na drogach i straty w uprawach leśnych. Z danych ministerstwa wynika, że populacja łosi wzrosła przez 16 lat z 2 tysięcy do 20 tysięcy osobników.
Jan Szyszko znosi zakaz strzelania do łosi
Czytaj także: Jan Szyszko: Unijni specjaliści nie potrafią odróżnić kornika od żaby
"Według danych policji, w ciągu 5 lat od 2010-2015 doszło w Polsce do 115 tysięcy kolizji ze zwierzętami oraz do ponad tysiąca wypadków, w których zginęło 49 osób. Nie ma statystyk, które mówią o wypadkach tylko z łosiami" - podało radiozet.pl.
O krok od tragedii pod Włocławkiem. Motocyklista zderzył się z łosiem
pomorska.pl