
Hotel w wieży ciśnień – Wrocław, woj. dolnośląskie
Pochodzącej z 1904 r. wieży ciśnień przy al. Wiśniowej nie trzeba mieszkańcom Wrocławia przedstawiać. 62-metrowa wieża to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków przemysłowych miasta. Nie wszyscy jednak wiedzą, że to także obiekt mieszkalny: u podstawy wieży zakwaterowani byli w początkach XX wieku obsługujący ją pracownicy.
Przed wojną mieszkańcy Wrocławia mogli za niewielką opłatą wjechać na galeryjkę widokową i podziwiać z wieży panoramę miasta. Od 1945 r. do lat 90. XX wieku wieża niszczała, następnie jednak wykupiła ją i wyremontowała firma Stephan Elektronik Investment. W późniejszych latach mieściła się tu restauracja „Wieża Ciśnień”. W 2017 r. niezwykły obiekt nabyła grupa budowlana Adamietz Sp. z o.o., która pracuje nad renowacją budowli. Jedną z rozważanych opcji jest przekształcenie jej w hotel.
Willa z basenem w kościele – Brisbane, Australia
Przekształcanie nieużytkowanych, niszczejących kościołów w domy, kluby czy skateparki to norma w wielu krajach świata. Ta australijska drewniana świątynia z 1867 r. po zakończeniu „kariery” sakralnej najpierw była wykorzystywana jako teatr, a następnie stała się luksusową willą.
Willa z basenem w kościele – Brisbane, Australia
Dzieło firmy Willis Greenhalgh Architects oferuje nabywcom m.in. trzy sypialnie, trzy łazienki, gabinet, bibliotekę i piwniczkę na wino. Z racji dawnego przeznaczenia obiektu willa ma nietypowy układ pomieszczeń i dużo otwartych przestrzeni z wysokimi sufitami. Obok domu-kościoła mieści się odkryty basen z wodą morską.