Zdalne lekcje po 1 września? Uczniowie nie wrócą do szkół z nowym rokiem szkolnym? Matura i egzamin ósmoklasisty w czerwcu

MCH
Lekcji w szkołach nie ma. Od 25 marca obowiązkowa jest zdalna edukacja. Dzieciom w nauce często pomagać muszą opiekunowie.
Lekcji w szkołach nie ma. Od 25 marca obowiązkowa jest zdalna edukacja. Dzieciom w nauce często pomagać muszą opiekunowie.
Lekcje zdalne będą obowiązywały również po 1 września 2020? Nowy rok szkolny rozpocznie się także w domach przez zagrożenie koronawirusem. Szkoły pozostaną zamknięte także po wakacjach, gdy pandemia koronawirusa będzie się rozwijać - to najnowsze informacje z MEN. Uczniowie, rodzice i nauczyciele zachodzą w głowę jak długo jeszcze potrwa zdalne nauczanie. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformował w piątek, 24 kwietnia, że szkoły pozostaną zamknięte co najmniej jeszcze do 24 maja. Nie wyklucza też, że lekcje będą prowadzone na odległość także w nowym roku szkolnym.

Lekcje w szkołach w związku z epidemią koronawirusa zostały zawieszone w pierwszej połowie marca i już blisko miesiąc nauczyciele obowiązkowo prowadzą zdalne zajęcia. Potrwa to jeszcze co najmniej do 24 maja - zapowiedział 24 kwietnia Dariusz Piontkowski.

Zdalne nauczanie także po 1 września? MEN rozważa i taki scenariusz

- Sytuacja epidemiczna niestety nie pozwala odwiesić działalności szkół, żłobków i przedszkoli, dlatego też zdecydowaliśmy o dalszym ich ograniczeniu. Ograniczenie to przedłużamy do 24 maja - powiedział szef resortu edukacji.

Już wcześniej jednak Dariusz Piontkowski zapytany o przyszły rok szkolny, przyznał iż jeden ze scenariuszy przewiduje kontynuowanie zdalnego nauczania po 1 września.

- Jeśli będzie konieczność wznowienia zdalnego nauczania w nowym roku szkolnym, gdyby sytuacja epidemiczna nie pozwalała na powrót do tradycyjnych zajęć, to będziemy kontynuowali tę formę, która funkcjonuje od ponad miesiąca - przyznał Dariusz Piontkowski.

Szkoła z TVP w oczach internautów. Memy komentują lekcje w telewizji w dobie koronawirusaZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Szkoła z TVP. Memy pełne absurdów szkoły w Telewizji Polskie...

Jak twierdzi szef resortu, najtrudniejszy okres, kiedy wszyscy musieli poznać nowe techniki pracy na odległość, jest już za nami. - Możemy powiedzieć, że to nauczanie jest całkiem dobrze zorganizowane – ocenia.

Polska się śmieje

Arkusze egzaminów gotowe. Trwają prace nad stworzeniem elektronicznych świadectw
Gdyby nie pandemia, od wczoraj ósmoklasiści zdawaliby swoje egzaminy końcowe. Te - razem z maturami - zostały jednak przesunięte.

Tegoroczny egzamin ósmoklasisty odbędzie się dopiero w dniach 16-18 czerwca. Z kolei matury rozpoczną się 8 czerwca egzaminem z jęz. polskiego i potrwają do 29 czerwca. Będą to też tylko i wyłącznie matury pisemne.

Dodatkowy termin dla tych uczniów, którzy z przyczyn losowych nie będą mogli napisać egzaminu w czerwcu, odbędzie się na początku lipca. Do 11 sierpnia uczniowie powinni poznać wyniki matury 2020. Poprawki mogłyby wówczas zostać przeprowadzone na początku września.

Obejrzyj dokładnie

Piontkowski już wcześniej informował, że arkusze na egzamin ósmoklasisty i maturalny są gotowe. W gotowości pozostają także Centralna Komisja Egzaminacyjna i zespoły nadzorujące przebieg egzaminów pisemnych. - Dyrektorzy szkół na przełomie lutego i marca mieli obowiązek przygotowania zespołów nadzorujących i już to zrobili. Te zespoły będą mogły pracować w tym terminie, w którym ostatecznie odbędą się egzaminy - zapewnił.

Tymczasem licea i technika przeprowadziły już klasyfikację tegorocznych maturzystów. Maturzyści zakończyli swój rok szkolny 24 kwietnia. MEN nie zmienił tej daty.

W samym woj. śląskim rok szkolny zakończyło 19 tys. uczniów klas III liceów ogólnokształcących i ponad 13 tys. uczniów klas IV techników. - Wszystkie rady pedagogiczne w woj. śląskim (305 liceów i 202 technika) podjęły uchwały klasyfikacyjne - zapewnia Jacek Szczotka, wicekurator oświaty w Katowicach.

Zwykle ostatni dzień zajęć był dniem uroczystego wręczenia świadectw. W tym roku odbyło się to inaczej. - Uczniowie otrzymają świadectwa indywidualnie, także w kolejnych dniach, według ustalonych przez dyrektorów harmonogramów, z zachowaniem stosownych zasad bezpieczeństwa - informuje Jacek Szczotka.

W sprawie rekrutacji do szkół średnich szef resortu edukacji zapowiedział wcześniej, że trwają prace, aby przynajmniej jej pierwszy etap, kiedy młodzież składa wnioski do szkół, został przeprowadzony w formie elektronicznej. Z racji, że egzaminy odbędą się nie wcześniej niż pod koniec czerwca, uczniowie oryginały świadectw i zaświadczeń o zdanym egzaminie dostarczać będą dopiero na przełomie lipca i sierpnia. - Spokojnie można tak zorganizować ten harmonogram przekazywania dokumentów do szkół, aby większe grupy rodziców i uczniów się ze sobą nie stykały - przekonuje Piontkowski.

Ministerstwo przygotowuje również elektroniczną wersję świadectw ukończenia szkoły. Zostaną opatrzone elektronicznym podpisem zaufanym dyrektora szkoły i będą równoznaczne z świadectwem papierowym.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 27

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

f
falancina

zdalne nauczanie jest możliwe ale musi być dopracowane.na tę chwilę nie jest. ratują zajecia szkoła z tvp i poświęcenie rodziców. na e-lekcje nie ma co liczyć, przynajmniej jeśli chodzi o szkołe mojej córki

M
Malvina

Nie wiemy jak będzie we wrześniu Nie możemy tak ciągle gdybać. Wystarczy ze matury już sa przesunięte. I uczniowie mają trochę z tym wszystkim jeden mętlik w głowie. Teraz oglądają lekcje w TVP szkoła, dobrze że przynajmniej w taki sposób mogą trochę zaczerpnąć wiedzy. W sumie te programy sa całkiem ciekawie zrobionoe i dzieci chętnie je oglądają.

G
Gość
2 maja, 10:16, Gość:

Ktoto wogule czyta? Stary nius. Naj gorzej szkoły sportowe duma nie jednego miasta teraz poraszka. Po winni choć na trenink pozwolić uczniom i tyle w temacie.

Stary ale jary!

g
gosc

Wg mnie, to najgłupszy pomysł , nauczanie zdalne jest nie wypałem, to kłopot dla wszystkich storn, ono nie zdaje egzaminu, uczniowie unikają zajęć.

Są szkoły gdzie jeszcze nie ma nawet dziennika elektronicznego, są dzieci które nadal nie mają dostępu do komputera, są liczne rodziny i nie da się aby jednocześnie kilkoro dzieci miało jednocześnie lekcje.

Wg mnie, starsi uczniowie, 4-8 i starsi mogliby wrócić już do szkół, bo i tak łażą grupami po mieście, zbierają się w grupach. Tak jak pozostawiono decyzje samorządom co do otwarcia przedszkoli i żłobków,( co uważam, że ich otwarcie nie jest dobrym pomysłem) tak samo powinno być ze szkołami podstawowymi. Sa szkoły gdzie klasy liczą po 7 maksymalnie 10 osób.

G
Gość

Ten egzamin to głupota inne państwa typu Francja,Usa robią konkurs swiadectw i zapowiedźały już go miesiąc przed egzaminami a Polska robi takie głupoty bo bierze przykład z Niemiec z tym egzaminem. A nawet jeśli co ze uczeń by miał naciągnięte oceny dopiero by to wyszło jak by poszedł to ciężkiej szkoły do jakiegoś liceum to by się sam odpisał bo by psychicznie i poziomem nie wyrobił więc naciągnięte oceny tu nic nie grają i sami by zaczęli się przepisywać bo by poprostu nie dali rady.

F
Felka

Ja się cieszę, że chociaż TVP organizuje te lekcje, mogą się one przydać jeżeli szkoły mają być zamknięte przez dłuższy czas. Aktualnie te lekcje są prowadzone dużo lepiej niż na początku.

E
Edyta

Lekcji tradycyjnych nic nie zastąpi. Dzieci same już tęsknią za szkołą. Zdalne nauczanie też je męczy, moje dziecko korzysta dla odmiany również z lekcji na TVP, podobają się jej. Chociaż widzi nauczycieli, klasę, zajęcia są ciekawe. Co będzie we wrześniu? Trudno do końca przewidzieć. My mamy też komunię na wrzesień przełożoną, ale szczerze to nie przywiązuję się do wyznaczonej daty. Różnie może być. Życzę zdrówka wszystkim, jakoś to będzie.

G
Gość

Ktoto wogule czyta? Stary nius. Naj gorzej szkoły sportowe duma nie jednego miasta teraz poraszka. Po winni choć na trenink pozwolić uczniom i tyle w temacie.

G
Gość

Oni to sie za bardzo zagalopowali z tymi e - lekcjami. Mówią to z takim spokojem tak jak by to już była normalność i wszystko działało lepiej niż lekcje tradycyjne a tak nie jest.

G
Gość
29 kwietnia, 15:52, jania:

Niektóre lekcje w TVP są ciekawie zrobione i dzieci chętnie je oglądają. Osobiscie mam nadzieje ze od wrzesnia szkoły będa funkcjonowały normalnie.

Lekcje z TVP zawierają dużo błędów co przekłada się na wiedzę dzieci ponieważ nauczycielka która pomyliła obwód ze wzorem to dobra nauczycielka mówiąc ironiczne.

M
Majka Miła
28 kwietnia, 6:16, Maruda:

Jak oglądam w tv ,szkoła, to faktycznie zamknąć ten przybytek

Jasne zamknąc wszystko, a dzieci i młodzierz niech się odmozdza 24 na 48 przed tv i komputerem.????

G
Gość
22 kwietnia, 21:04, Gość:

Szkoły wspułczesne są szkodliwe i tyle w temacie. Ludzią się wydaje że to ważne ale do puki mało uczą pożytecznych spraw i więcej szkody to niech lepiej zamkną i tyle!

22 kwietnia, 21:35, xxx:

Widać, że szkoła była dla Ciebie stąd te błędy ortograficzne, brak interpunkcji i tekst nie napisany z sensem.

23 kwietnia, 18:51, Gość:

Tekst to nawet z sensem ale te błędy to pato logja straszna chyba mu alkochol wyżar mózg japier. Do szkoły tłuku!

Przeciesz szkoły pozamykane!

M
Maruda

Jak oglądam w tv ,szkoła, to faktycznie zamknąć ten przybytek

H
HBoczkowski

W szkole syna działa to całkiem w porządku. Wszystkie wytyczne co do lekcji przesyłane są na maila. Dodatkowo oglądamy razem lekcje w TVP. Na początku może i nie były one niewiadomo jak idealnie przygotowane, ale zawsze to jakaś pula wiedzy dla dzieci. Teraz jest znacznie lepiej. Nie oglądamy regularnie wszystkich dedykowanych dla jego klasy, ale większość. Dzięki temu pomimo sytuacji jaka jest mam nadzieję, że syn nie będzie miał żadnych braków.

G
Gość

Teraz rodzice zastępują uczniom nauczycieli, bo oni teraz pełnią tylko funkcję automatów zadających kolejne zadania.

Wróć na i.pl Portal i.pl