Spis treści
Zmiany na maturze 2025
W czwartek, 21 listopada na posiedzeniu sejmu, głosowano w sprawie przyjęcia nowelizacji ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Za zagłosowało 242 posłów, przeciw - 202. Oficjalnie poinformowano, jakie zmiany będą na maturze w 2025 roku.
Jedną z ważniejszych zmian, która jednocześnie nie jest "zmianą", było przedłużenie na trzy kolejne lata szkolne (2024/2025, 2025/2026 i 2026/2027) braku wymogu uzyskania 30 proc. punktów z wybranego, dodatkowego przedmiotu na egzaminie maturalnym. Zapis ten został wprowadzony w 2016 roku, a nowe przepisy miały obowiązywać uczniów zdających maturę w roku szkolnym 2022/2023. Jednak w 2021 roku ówczesne Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało o rezygnacji z progu zdawalności ze względu na COVID-19, zdalne nauczanie i skutki, jakie dla systemu edukacji przyniosła pandemia.
- Ani jeden rocznik w ramach podstawy programowej, którą ułożyła minister edukacji, Anna Zalewska, nie musiał go zdawać. Co więcej, minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek już przedłużał ten czas przedłużenia nieobowiązywania tego progu, bo świetnie sobie zdawał sprawę, że nikt młodzieży do tych 30 proc. nie przygotował - powiedziała wiceszefowa MEN, Katarzyna Lubnauer.
Na salę będzie można wnosić urządzenia elektroniczne?
W projekcie zaproponowano też możliwości wniesienia na salę egzaminacyjną urządzenia telekomunikacyjnego wyposażonego w aplikację monitorującą stan zdrowia zdającego. Zakłada on również wprowadzenie funkcji operatora pracowni informatycznej i egzaminatora weryfikatora (egzaminatora drugiego sprawdzania).
Operatorzy pracowni informatycznej to osoby odpowiedzialne za przygotowanie pracowni komputerowej do przeprowadzenia części pisemnej i części praktycznej egzaminu zawodowego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz egzaminu maturalnego z informatyki.
W nowelizacji doprecyzowano przepis dotyczący możliwości wyboru języka obcego nowożytnego zdawanego na egzaminie maturalnym jako przedmiot obowiązkowy. Zapisano, że maturzysta może wybrać jako taki przedmiot także język obcy, którego nie uczył się w szkole. Zobowiązano absolwentów oddziałów i szkół dwujęzycznych do przystępowania do egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego jako przedmiotu dodatkowego na poziomie dwujęzycznym.
"Ustawa antyoświatowa"
Więcej podręczników będzie również musiało mieć swoją cyfrową wersję. Nowelizacja wprowadza także wymóg graficznego oznaczenia w podręcznikach treści wykraczających poza zakres ustalony w podstawie programowej. Wydawcy będą mieli także obowiązek zamieszczenia w internecie cyfrowych podręczników, które są w postaci papierowej - w przypadku wszystkich podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego.
Jak podkreślała Lubnauer, ustawa jest bardzo ważna i zadecyduje o lepszym sprawdzaniu egzaminów, o dostępie do podręczników cyfrowych i pomoże wielu uczniom zdać egzaminy tak, żeby dostali się na uczelnie wyższe. Zjednoczona Prawica i Konfederacja byli przeciw. Poseł Witold Tumanowicz ocenił, że projekt jest "kolejnym dowodem na nieudolność rządzących" i jest to "ustawa antyoświatowa".
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
