Złoty jest mocny. Kupujmy tanie dolary i euro

dr Przemysław Kwiecień/AIP
Grzegorz galasiński / Polska Press
Rok temu za dolara płaciliśmy ponad 70 gr drożej. Euro teraz też jest dużo tańsze. Nie wiadomo jednak jak długo złoty pozostanie tak mocny.

Końcówka 2017 roku była bardzo dobra w wykonaniu polskiej waluty. Kurs EURPLN już zdecydowanie osunął się poniżej poziomu 4,20, ale jeszcze większe umocnienie odbyło się kosztem dolara, który w sylwestra był najtańszy od ponad 3 lat. Pierwszy dzień handlu w nowym roku przynosi dalsze osłabienie amerykańskiej waluty.

Rok temu dolar kosztował blisko 4,20 złotego, zaś za euro płaciliśmy 4,40 złotego. Obecnie jest to 3,46 oraz 4,17. Tak duże umocnienie polskiej waluty na przestrzeni 12 miesięcy to efekt dobrej koniunktury w Europie oraz pewnego rozczarowania polityką Donalda Trumpa w USA.

Przypomnijmy, że ubiegły rok rozpoczynaliśmy na fali ogromnych oczekiwań względem polityki Republikanów, a dolar był najdroższy od wielu lat, nie tylko wobec złotego. Tymczasem w Europie nadal sytuacja była przeciętna. W wyniku splotu wielu korzystnych czynników europejska gospodarka bardzo wyraźnie przyspieszyła, zaś w USA pierwsze miesiące prezydentury Trumpa przyniosły porażki legislacyjne i powracające oskarżenia o współpracę z Rosją. W efekcie europejskie waluty, w tym złoty, odnotowały potężne umocnienie w pierwszej połowie roku. Druga połowa była już nieco bardziej zbilansowana. Dolar miał nawet swoje chwile jesienią, ale ewidentnie nie wykorzystał grudniowej szansy. W ubiegłym miesiącu Fed po raz trzeci w minionym roku podniósł stopy procentowe, a co bardziej istotne Kongres przegłosował cięcia podatkowe, które stanowić będą impuls wydatkowy w gospodarce i mogą pozwolić nowemu prezesowi banku centralnego (obejmie swoje stanowisko w lutym) na kontynuację dość śmiałych (w porównaniu z innymi bankami) podwyżek stóp. Tym niemniej ostatnie dni roku przyniosły zdecydowaną wyprzedaż dolara, kurs EURUSD powrócił dziś powyżej poziomu 1,20, zaś wraz z euro wobec dolara umacnia się złoty.

Co nas czeka w bieżącym roku? Wchodzimy w niego z mocnym wzrostem na świecie, który powinien sprzyjać złotemu. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że światowa hossa trwa już niemal 9 lat, a w ubiegłym roku na Wall Street nie mieliśmy nawet korekty.

Naszym zdaniem w tym roku czeka nas więcej turbulencji, które mogą być spowodowane odchodzeniem przez banki centralne od super luźnej polityki pieniężnej. Pewne wysiłki na rzecz ustabilizowania systemu finansowego widoczne są także w Chinach, a ten kraj mocno pomógł w europejskim ożywieniu. Tymczasem rynki ogólnie nie lubią zacieśnienia pieniężnego i jeśli inwestorzy zaczną się obawiać jego wpływu na wzrost, może ono mieć niekorzystny wpływ na złotego. Na koniec przyszłego roku widzimy naszą walutę w okolicach obecnych poziomów, jednak z większą ilością zawirowań (głównie w postaci przejściowego osłabienia złotego) niż w 2017 roku, kiedy to trend umocnienia PLN był bardzo jednostajny.

Wtorkowy kalendarz rynkowy wygląda bardzo spokojnie – publikowane są dziś głównie indeksy PMI dla przemysłu. Wartość dla Polski już znamy – w grudniu indeks wzrósł do 55 pkt. z 54,2 w listopadzie. Jest to co prawda dużo mniej niż w Niemczech, czy krajach naszego regionu, jednak indeks ten również w przeszłości wykazywał mniejszą amplitudę wahań. W dalszej części tygodnia ciężar wydarzeń przeniesie się za ocean, gdzie najpierw poznamy zapis z grudniowego posiedzenia Fed (środa), zaś w piątek opublikowane zostaną grudniowe dane z rynku pracy. O godzinie 9:10 euro kosztuje 4,1726 złotego, dolar 3,4672 złotego, frank 3,5625 złotego, zaś funt 4,6946 złotego.

dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Złoty jest mocny. Kupujmy tanie dolary i euro - Strefa Biznesu

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
czymek
Dolar nie jest teraz już taki tani, mnie to ucieszyło w sumie, bo miałem w USD trochę oszczędności i dobrze że poczekałam z przewalutowaniem. Wyszedłem na tym nawet lepiej niż myślałem- wymieniając walutę na platformie Amronet znacznie korzystniej niż w banku. Atrakcyjny kurs w e-kantorze wygenerował mi o 400 zł więcej niż się podziewałem otrzymać sprzedając dolary:D
A
AcerOil
EUR potrzebuję w zasadzie cały czas więc kupuję niezależnie od tego co dzieje się na rynku walutowym, przy czym staram się zawsze możliwie najtaniej, najczęściej więc korzystam z usług Gieldawalut.com, gdzie w razie czego sam nawet mogę kurs ustalić po jakim chcę przewalutować pieniądze.
F
Fin31
Chciałabym aby kurs franka poszedł w dół, z prostej przyczyny- kredyt w walucie. I tak teraz już sporo daje mi to, że CHF kupuję przez Pluskantor.pl a więc niezależnie od banku, ale na pewno ucieszyłabym się aby można było nabyć walutę jeszcze taniej.
t
tomasz
A ja wymieniam walutę średnio parę razy do roku, kiedy planuję przyjazd do kraju. Choć moje transakcje nie są zbyt częste, opłaca mi się je realizować na platformie Amronet. Częstotliwość nie ma znaczenia, a nawet jeśli kwota nie jest wielka, kurs każdy klient otrzymuje tak samo atrakcyjny. Komfort zaś niezastąpiony, pracuję po 12 godzin dziennie a więc czasy bym nie miał na chodzenie po kantorach.
A
AlinaBalcer
Zdarza mi się , że muszę wymieniać walutę kilka razy w tygodniu, moja firma ściśle współpracuje z kilkoma zagranicznymi dostawcami i stąd taka konieczność. Gdyby nie Gieldawalut.com na pewno bym przepłacała, a dzięki e-kantorowi zawsze kupuję walutę po korzystnym kursie, nie muszę się głowić gdie znajdę możliwie dobrą wycenę i wymieniam siedząc przy biurku.
N
Natan
Najłatwiej jest wymienić korzystnie walutę za pośrednictwem Pluskantor.pl, opcja odroczonej płatności to gwarantuje. W sytuacji kiedy widzę korzystny kurs a nie mam zasilonego konta w kantorze i tak mogę dokonać transakcji, okazyjna wycena mnie nie ominie. Opcja rewelacyjna.
a
aneta wojtal
Kto by się bawił w analizowanie czynników gospodarczych i politycznych jeśli działa w kompletnie innej branży i po prostu kupując walutę nie chce przepłacać? Także ja też się nad tym nie zastanawiałam. Dość tanio i bardzo sprawnie przewalutowań dokonuję na Gieldawalut.com- opcja po kursie kantoru. W społecznościowej trzeba trochę poczekać, ale jak można to czasem warto, bo np. przy większym przewalutowaniu każda różnica w kursie już ma spore znaczenie:)
t
titto
Nie wnikam w to od czego zależy kurs waluty itp. nie mam na to czasu, prowadzę firmę a wymieniam po prostu wtedy gdy jest taka konieczność. Najzwyczajniej nie mogę zwlekać i czekać na ten najlepszy moment, z tym że korzystając z Amronet i tak sądzę że zawsze opłacalnie udaje mi się przewalutować środki, wystarczy ich kurs sprzedaży porównać z aktualnym rynkowym.
B
Blaszek
Zauważyłem że w pluskantor.pl można najpierw wymienić a później wpłacić, Tym samym korzystny kurs nie umknie na pewno:)
e
ed.eryk
Na potrzeby firmy walutę kupuję regularnie i wtedy kiedy trzeba a potrzeba często. Nie mogę więc siedzieć i czekać aż sytuacja na rynku będzie bardziej sprzyjać przewalutowaniu. Dla mnie wyjściem jest wymiana po możliwie najlepszym kursie w danej chwili. Kupuję zwykle walutę przez Pluskantor.pl bo właśnie korzystnie wycenia i najszybciej ze wszystkich e-kantorów realizuje transakcje.
J
Jankon
Ja mam na telefonie mobilną wersję Amronet, więc kursy sobie podpatruję w dowolnej chwili i przez telefon też mogę przewalutować pieniądze w tym kantorze. Nie umknie mi więc okazyjny kurs:)
T
Tomek
Najprościej jest dopilnować dobrego momentu na wymianę waluty jak się korzysta z kantoru internetowego. Wiem po sobie, dostaję od Gieldawalut.com codziennie newsy i na stronie są non stop publikowane bieżące kursy rynkowe, a tuż obok ich kursy sprzedaży waluty, więc też od razu widzę opłacalność przewalutowania w danej chwili i mogę go dokonać w parę minut, zanim kurs ulegnie zmianie.
p
pytanie
Dlaczego Redakcjo nie napiszecie że rząd polski interweniował w XI i XII 2017 na rynku walutowym! Sprzedawał m.in Euro i stąd m.in.jest taka cena najważniejszych walut. I oczywiście cena ta jest podstawa do zrobienia bilansów na koniec roku, a tam wyjdzie że dług polski w walutach zmalał, ale tylko ze względu na ich cenę.
Wróć na i.pl Portal i.pl