
Zupełnie polsko brzmiący rower, jak się okazuje, również pochodzi od nazwy własnej. Pierwotnie nosił nazwę welocyped oraz bicykl i podobnie nazywany jest w większości nowożytnych języków europejskich. Obecna polska nazwa pochodzi od brytyjskiej firmy Rover, która dawniej produkowała rowery.

Piękny kwiat o czerwono-różowo-fioletowej barwie zawdzięcza swą nazwę nazwisku badacza. Nazwa Fuchsia została nadana w XVII wieku przez Charlesa Plumiera, dla upamiętnienia niemieckiego botanika Leonharta Fuchsa (1501-1566).

Zewnętrzna ubikacja w formie drewnianego wychodka przyjęła swą nazwę jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym - od imienia premiera Felicjana Sławoja Składkowskiego, który był inicjatorem akcji poprawy zdrowotności i świadomości higienicznej polskiego chłopstwa. W 1928 roku, zgodnie z rozporządzeniem Prezydenta RP, nakazano wzniesienie drewnianych ustępów na każdej zabudowanej działce. Do powstania nazwy przyczyniły się kontrole sanitarne, dokonywane podczas licznych podróży Składkowskiego po kraju, co stało się przedmiotem kpin i wielu anegdot.

Nazwa bojkot pochodzi od nazwiska Charlesa Boycotta, irlandzkiego zarządcy majątku, który w 1880 r. odmówił swoim dzierżawcom zmniejszenia czynszu. Spowodowało to, że wszyscy okoliczni mieszkańcy zerwali z nim stosunki zawodowe i towarzyskie, a przedsiębiorcy zaczęli odmawiać mu świadczenia usług i sprzedaży produktów. Po dziś dzień bojkot oznacza celowe zerwanie kontaktów handlowych lub stosunków dyplomatycznych w celu wyrażenia sprzeciwu, protestu lub wywarcia presji.