40. rocznica śmierci Zbigniewa Jasińskiego "Rudego". Nazywano go poetą Powstania Warszawskiego

OPRAC.:
Aleksandra Jaros
Aleksandra Jaros
40. rocznica śmierci "Rudego" - poety Powstania Warszawskiego i autora słynnego wiersza "Żądamy amunicji"
40. rocznica śmierci "Rudego" - poety Powstania Warszawskiego i autora słynnego wiersza "Żądamy amunicji" Wiesław Chrzanowski/domena publiczna
Zbigniew Jasiński "Rudy", zwany poetą Powstania Warszawskiego zmarł w 1984 r. w Australii. "Spośród znanych poetów powstania, Jasiński najwyraźniej i najszybciej wierszem wypowiadał to, co myślą i czują wszyscy akowcy" - pisał o nim powstańczy kompan Tadeusz Żenczykowski.

Spis treści

Australijska Polonia wspomina "powstańczego poetę"

W poniedziałek 5 lutego minęła 40. rocznica śmierci Zbigniewa Jasińskiego "Rudego", zwanego poetą Powstania Warszawskiego, autora słynnego wiersza pt. "Żądamy amunicji". Poeta zmarł w 1984 r. w Australii i z tej okazji odbyła się uroczystość z udziałem australijskiej Polonii i korpusu dyplomatycznego.

Uroczystość wspomnieniowa odbyła się w przeddzień rocznicy śmierci, w niedzielę 4 lutego, na cmentarzu w Rookwood, przedmieściu Sydney, z inicjatywy Bogumiły Żongołłowicz - pisarki, dziennikarki i badaczki historii powojennej Polonii australijskiej.

Wyczuwał, co świadomie czy podświadomie przeżywają inni

Bogumiła Żongołłowicz, nawiązując do nadchodzącej 80. rocznicy Powstania Warszawskiego, przypomniała postać „Rudego”, podporucznika Armii Krajowej i pracownika powstańczej radiostacji „Błyskawica”.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Zacytowała słowa Tadeusza Żenczykowskiego, ps. „Kania”: „Spośród znanych poetów powstania Jasiński najwyraźniej i najszybciej wierszem wypowiadał to, co myślą i czują wszyscy akowcy. (...) Pisał od serca. Bezbłędnie wyczuwał, co świadomie czy podświadomie przeżywają inni, i dlatego wiedział, jak wyrazić wspólne nastroje. (...) Nic więc dziwnego, że (...) z jego osobą (...) złączono na zawsze zaszczytny honorowy tytuł poety Powstania Warszawskiego”.

Kim był Zbigniew Jasiński "Rudy"

Poeta urodził się w 1908 r. w Łodzi. Walczył w kampanii wrześniowej, w okupowanej Warszawie działał w Biurze Propagandy i Informacji ZWZ-AK. Po wojnie pozostał na Zachodzie. Służył w brytyjskiej marynarce handlowej, a od 1952 r. mieszkał w Australii, parając się różnymi zajęciami.

Nie przestał pisać, choć, jak sam stwierdził: "moje wysiłki poetyckie zginęły wraz z powstaniem". Publikował w polskich czasopismach emigracyjnych, należał do Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie. Przez londyński rząd na uchodźstwie został odznaczony Krzyżem Walecznych i srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

Najpopularniejszy wiersz Powstania Warszawskiego

Za jego najsłynniejsze dokonanie poetyckie uważany jest wiersz pt. "Żądamy amunicji", uznany za najpopularniejszy wiersz Powstania Warszawskiego, nadany z powstańczej radiostacji „Błyskawica” 24 sierpnia 1944 roku.

"Czemu żałobny chorał śpiewacie wciąż w Londynie/ Gdy tu nadeszło wreszcie oczekiwane święto!/ U boku swoich chłopców walczą tu dziewczęta/ I małe dzieci walczą, i krew radośnie płynie/ Halo! Tu serce Polski! Tu mówi Warszawa!/ Niech pogrzebowe śpiewy wyrzucą z audycji!/ Nam ducha starczy dla nas i starczy go dla Was!/ Oklasków nie trzeba! Żądamy amunicji!" - pisał Zbigniew Jasiński "Rudy".

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 40. rocznica śmierci Zbigniewa Jasińskiego "Rudego". Nazywano go poetą Powstania Warszawskiego - Portal i.pl

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl