40. rocznica śmierci Zbigniewa Jasińskiego "Rudego". Nazywano go poetą Powstania Warszawskiego

OPRAC.:
Aleksandra Jaros
Aleksandra Jaros
40. rocznica śmierci "Rudego" - poety Powstania Warszawskiego i autora słynnego wiersza "Żądamy amunicji"
40. rocznica śmierci "Rudego" - poety Powstania Warszawskiego i autora słynnego wiersza "Żądamy amunicji" Wiesław Chrzanowski/domena publiczna
Zbigniew Jasiński "Rudy", zwany poetą Powstania Warszawskiego zmarł w 1984 r. w Australii. "Spośród znanych poetów powstania, Jasiński najwyraźniej i najszybciej wierszem wypowiadał to, co myślą i czują wszyscy akowcy" - pisał o nim powstańczy kompan Tadeusz Żenczykowski.

Spis treści

Australijska Polonia wspomina "powstańczego poetę"

W poniedziałek 5 lutego minęła 40. rocznica śmierci Zbigniewa Jasińskiego "Rudego", zwanego poetą Powstania Warszawskiego, autora słynnego wiersza pt. "Żądamy amunicji". Poeta zmarł w 1984 r. w Australii i z tej okazji odbyła się uroczystość z udziałem australijskiej Polonii i korpusu dyplomatycznego.

Uroczystość wspomnieniowa odbyła się w przeddzień rocznicy śmierci, w niedzielę 4 lutego, na cmentarzu w Rookwood, przedmieściu Sydney, z inicjatywy Bogumiły Żongołłowicz - pisarki, dziennikarki i badaczki historii powojennej Polonii australijskiej.

Wyczuwał, co świadomie czy podświadomie przeżywają inni

Bogumiła Żongołłowicz, nawiązując do nadchodzącej 80. rocznicy Powstania Warszawskiego, przypomniała postać „Rudego”, podporucznika Armii Krajowej i pracownika powstańczej radiostacji „Błyskawica”.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Zacytowała słowa Tadeusza Żenczykowskiego, ps. „Kania”: „Spośród znanych poetów powstania Jasiński najwyraźniej i najszybciej wierszem wypowiadał to, co myślą i czują wszyscy akowcy. (...) Pisał od serca. Bezbłędnie wyczuwał, co świadomie czy podświadomie przeżywają inni, i dlatego wiedział, jak wyrazić wspólne nastroje. (...) Nic więc dziwnego, że (...) z jego osobą (...) złączono na zawsze zaszczytny honorowy tytuł poety Powstania Warszawskiego”.

Kim był Zbigniew Jasiński "Rudy"

Poeta urodził się w 1908 r. w Łodzi. Walczył w kampanii wrześniowej, w okupowanej Warszawie działał w Biurze Propagandy i Informacji ZWZ-AK. Po wojnie pozostał na Zachodzie. Służył w brytyjskiej marynarce handlowej, a od 1952 r. mieszkał w Australii, parając się różnymi zajęciami.

Nie przestał pisać, choć, jak sam stwierdził: "moje wysiłki poetyckie zginęły wraz z powstaniem". Publikował w polskich czasopismach emigracyjnych, należał do Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie. Przez londyński rząd na uchodźstwie został odznaczony Krzyżem Walecznych i srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

Najpopularniejszy wiersz Powstania Warszawskiego

Za jego najsłynniejsze dokonanie poetyckie uważany jest wiersz pt. "Żądamy amunicji", uznany za najpopularniejszy wiersz Powstania Warszawskiego, nadany z powstańczej radiostacji „Błyskawica” 24 sierpnia 1944 roku.

"Czemu żałobny chorał śpiewacie wciąż w Londynie/ Gdy tu nadeszło wreszcie oczekiwane święto!/ U boku swoich chłopców walczą tu dziewczęta/ I małe dzieci walczą, i krew radośnie płynie/ Halo! Tu serce Polski! Tu mówi Warszawa!/ Niech pogrzebowe śpiewy wyrzucą z audycji!/ Nam ducha starczy dla nas i starczy go dla Was!/ Oklasków nie trzeba! Żądamy amunicji!" - pisał Zbigniew Jasiński "Rudy".

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl