Podczas debaty prezydenckiej doszło do znieważenia Żydów i nawoływania do nienawiści? Prokuratura przyjrzy się słowom Grzegorza Brauna

Daniel Świerżewski
Grzegorza Brauna czekają kłopoty?
Grzegorza Brauna czekają kłopoty? Marcin Szkodziński
Prokuratura Okręgowa Warszawa – Praga wszczęła w środę dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści w trakcie poniedziałkowej debaty kandydatów na prezydenta. Chodzi o debatę prezydencką "Super Expressu".

Postępowanie ws. słów Grzegorza Brauna

Rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa – Praga prok. Norbert Antoni Woliński poinformował, że wszczęto dochodzenie w sprawie "dokonanego 28 kwietnia przy ul. Jubilerskiej 10 w Warszawie (gdzie odbyła się debata - PAP) publicznego znieważenia grupy ludności żydowskiej z powodu jej przynależności narodowej oraz publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych i wyznaniowych".

Chodzi o słowa kandydata na prezydenta Grzegorza Brauna (europosła wykluczonego z Konfederacji) podczas transmitowanej przez ogólnopolskie stacje telewizyjne debaty w "SE", podczas której Braun używał porównań i sformułowań odwołujących się do wyznawców judaizmu.

Słowa Brauna o "żydowskim państwie w Palestynie"

Jak stwierdził, "chwała Bogu" Polska nie graniczy z "żydowskim państwem położonym w Palestynie". Ocenił, że "wówczas ludobójcza polityka reklamowana przez ministrów, rabinów i generałów państwa Izrael mogłaby łatwo zwrócić się przeciw nam". Dodał też, że "państwo Izrael jest Polakom stręczone jako sojusznik, jako jakiś lotniskowiec cywilizacji europejskiej na Bliskim Wschodzie". Krytykował też Izrael za działania przeciwko Palestyńczykom.

Do kandydata KO Rafała Trzaskowskiego zwrócił się słowami: "parę dni temu był pan oflagowany żydowskim żonkilem, tym znakiem hańby" - powiedział, nawiązując do rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim . "O czym pan mówi? Jakiej hańby? To było powstanie w Getcie Warszawskim. O czym pan opowiada? To są bohaterowie naszej historii. To coś nieprawdopodobnego. Ja tego nie będę słuchał" - odparł Trzaskowski, po czym odwrócił się i opuścił mównicę przed upływem przeznaczonego dla niego czasu.

Braun dopuścił się mowy nienawiści?

Kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat zapowiedziała po debacie prezydenckiej, że złoży doniesienie do prokuratury na Brauna. "Za mowę nienawiści, za szerzenie agresji" - mówiła.

Również Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych poinformował, że złoży w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

Pod koniec października ub. roku szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar przekazał do przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli wniosek o uchylenie immunitetu europosła Brauna, który podejrzany jest łącznie o popełnienie siedmiu przestępstw.

O uchyleniu immunitetu Braunowi Sejm zdecydował w styczniu 2024 r., w kwietniu - w śledztwie prowadzonym w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie Braun usłyszał zarzuty, dotyczące m.in. znieważenia na terenie Sejmu grupy osób na tle religijnym. W czerwcu zeszłego roku Braun został wybrany na europosła i chroni go immunitet PE.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl