83. rocznica podpisania paktu Ribbentrop–Mołotow. IPN prezentuje mało znane oraz nieznane fotografie

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Pakt Ribbentrop–Mołotow dotyczył rozbioru terytoriów przez Związek Sowiecki i Niemcy oraz rozporządzenia niepodległością suwerennych państw: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Rumunii
Pakt Ribbentrop–Mołotow dotyczył rozbioru terytoriów przez Związek Sowiecki i Niemcy oraz rozporządzenia niepodległością suwerennych państw: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Rumunii Bundesarchiv, Bild 183-S52480 / CC-BY-SA 3.0
W przeddzień 83. rocznicy podpisania paktu Ribbentrop–Mołotow w portalu historycznym Instytutu Pamięci Narodowej przystanekhistoria.pl zostały zamieszczone materiały poświęcone niemiecko-sowieckiemu układowi z 23 sierpnia 1939 roku.

Umowa, będąca formalnie paktem o nieagresji pomiędzy III Rzeszą i Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich, która zgodnie z tajnym protokołem dodatkowym, stanowiącym załącznik do oficjalnego dokumentu umowy, dotyczyła rozbioru terytoriów lub rozporządzenia niepodległością suwerennych państw: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Rumunii.

Redaktor naczelny portalu przystanekhistoria.pl Rafał Leśkiewicz wyjaśnił, że na stronie zamieszczone zostały między innymi artykuły historyków IPN.

– Między innymi artykuł doktora Pawła Kosińskiego "Współpraca niemiecko-sowiecka w latach 1939–1941", który pokaże nie tylko okoliczności zawarcia tego formalnie paktu o nieagresji, ale także realne konsekwencje, jakie wynikały z zawarcia tego porozumienia, pokaże okoliczności związane, chociażby ze współpracą sowiecko-niemiecką w zakresie mordowania polskich działaczy, którzy sprzeciwiali się agresji" – tłumaczy Rafał Leśkiewicz.

Mało znane oraz nieznane fotografie o niemiecko-sowieckiej współpracy

Dodał, że zamieszczone w portalu teksty historyczno-analityczne są uzupełnione o często mało znane albo nieznane fotografie dokumentujące przebieg niemiecko-sowieckiej współpracy z lat 1939-1941. – Dodatkowo proponujemy naszym czytelnikom materiały audio i wideo, między innymi zapisy konferencji naukowych, czy też dyskusji poświęconych faktowi Ribbentrop–Mołotow – podkreślił Leśkiewicz.

W portalu zamieszczone zostały także publikacje w formie elektronicznej, które zainteresowani tematem będą mogli pobrać.
Dokument składał się z dwóch części, jawnej oraz tajnej, która zakładała podział Polski na strefę niemieckich i sowieckich wpływów oraz ograniczenie suwerenności lub całkowite pozbawienie wolności: Litwy, Łotwy i Estonii, a także Finlandii i Rumunii. Zgodnie z tajnym protokołem do paktu, Trzecia Rzesza otrzymała strefę wpływów składającą się z Litwy (wraz z Wileńszczyzną), części Polski – na zachód od linii rzek: Narew, Wisła, San oraz większość obszaru Rumunii. Strefa wpływów ZSRR obejmowała Finlandię, Estonię i Łotwę, pozostałą część Polski oraz część Rumunii–Besarabię.

Nasza Historia: Sowieckie zbrodnie na Polakach [WIDEO]

od 16 lat

Źródło: Polskie Radio 24

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl