Abonament RTV 2018 CENA - KIEDY zmiany, zasady, zwolnienia [25.01.2018] AKTUALIZACJA

PB
123rf
Ile będzie kosztować abonament RTV (radiowo-telewizyjny) w 2018? Szykują się spore zmiany. Abonament RTV - ceny zmiany i zasady. Kto może być zwolniony z płacenia abonamentu? Sprawdź najnowsze zasady. Co zmieni się od 2018 roku? Zobacz, jakie zmiany w abonamencie RTV.

ZOBACZ TEŻ: Masz samochód? Będziesz musiał zapłacić abonament RTV

Dostawca:x-news.pl

Czym tak naprawdę jest abonament?

Opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Obowiązek ich uiszczania powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego. Rejestracji odbiorników radiowych lub telewizorów dokonuje się w placówkach pocztowych operatora wyznaczonego (Poczty Polskiej SA), w terminie 14 dni od dnia wejścia w ich posiadanie.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny

Na razie bez zmian w abonamencie

Wiadomo już, że abonament RTV nie zostanie na razie zastąpiony opłatą audiowizualną dołączoną do rachunku za prąd. Należy jednak pamiętać, że nie oznacza to, że nie trzeba go płacić. Abonament RTV jest opłatą obowiązkową, chyba że mamy prawo do zwolnienia z niej. Żeby zostać zwolnionym z opłaty, trzeba samemu wystąpić do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o taką ulgę. W innym przypadku będziemy musieli i tak uregulować płatności. Osoby, które mają prawo do zwolnienia z abonamentu RTV, muszą złożyć na poczcie dokumenty potwierdzające uprawnienie oraz oświadczenie, które jest dostępne na stronie krajowej rady.

Jakie ceny abonamentu 2018?

Miesięczny abonament RTV: za radio wynosi 7 złotych, a za telewizor z radiem lub bez - 22,70 złotych. Płacąc za dwa miesiące z góry: za radio - 13,60 złotych, za telewizor (z radiem lub bez) - 44,05 zł złotych. Płacąc za trzy miesiące z góry: za radio - 20,15 złotych, za telewizor (z radiem lub bez) - 65,35 złotych. Jeżeli zdecydujemy się pokryć jednorazowo półroczny abonament, zapłacimy za radio - 39,90 złotych, a za telewizor (z radiem lub bez) - 129,40 złotych. Płacąc za rok z góry: za radio - 75,60 złotych, za telewizor (z radiem lub bez) - 245,15 złotych.

Zasady i zmiany w karaniu za niepłacenie abonamentu

Kara za niepłacenie abonamentu może wynieść nawet 30-krotność miesięcznej opłaty, czyli 680,10 złotych. Co jednak istotne, zgodnie z przepisami ustawy o opłatach abonamentowych, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na wniosek abonenta, może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w płatności abonamentu, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy. Wniosek można złożyć na elektroniczną skrzynkę podawczą, osobiście w kancelarii Biura Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji lub drogą pocztową.

Naprawdę gruba kasa z abonamentu

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odnotowuje w 2017 roku nieznaczny wzrost liczby zarejestrowanych odbiorników radiowo-telewizyjnych w stosunku do roku poprzedniego. Pod koniec kwietnia zarejestrowanych było 6,9 miliona abonentów, z czego 3,5 miliona było zwolnionych z opłat. Jednak z pozostałych 3,4 miliona złotych jedynie 1,4 miliona terminowo opłacało abonament. O ponad 6 procent wzrosła liczba osób wnoszących opłatę za rok z góry. Do 19 maja 2017 spółki publicznej radiofonii i telewizji otrzymały wpływy abonamentowe w wysokości 398 milionów złotych. Jest to 62,8 procent kwot przewidzianych na 2017 rok, czyli prawie 32 miliony więcej niż się spodziewano.

Łatwo zweryfikują, kto nie płaci abonamentu

W przyszłości abonament radiowo-telewizyjny ma być ściągany z większą skutecznością. Nowelizacja przygotowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakłada, że w procesie rejestrowania odbiorników telewizyjnych będą musieli brać udział dostawcy płatnej telewizji, głównie sieci kablowe i platformy cyfrowe. Zaraz po wejściu nowelizacji w życie operatorzy mają przekazać wszystkim swoim klientom usługi telewizyjnej komunikat, że ich dane (imię i nazwisko, adres zamieszkania i korzystania z usługi, PESEL lub inny numer potwierdzający tożsamość, data zawarcia umowy) zostaną przekazane Poczcie Polskiej, która odpowiada za pobór abonamentu RTV.

Jednocześnie dostawcy zawiadomią ich, że korzystanie z płatnej telewizji jest związane z posiadaniem telewizora, za co należy płacić abonament. Każdy klient będzie mógł zarejestrować odbiornik i zacząć płacić tę daninę. Poczta Polska zweryfikuje, którzy klienci płatnej telewizji nie zarejestrowali telewizorów lub nie regulują abonamentu i jeśli nie są zwolnieni z tego obowiązku, będzie wysyłała upomnienia i podejmowała postępowania egzekucyjne.

Abonament RTV 2018

Efektem intensywnych działań rządu ma być większa ściągalność abonamentu. Obecnie płaci go 7-10 procent Polaków, podczas gdy do posiadania radia lub telewizora przyznaje się aż 95 procent gospodarstw domowych.

Abonament 2018 - kto jest zwolniony?

Osoby po 75. roku życia

Osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej

Kombatanci wojenni

Osoby po 60. roku życia z prawem do emerytury, której miesięczna wysokość nie przekracza 50 procent przeciętnego wynagrodzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Abonament RTV 2018 CENA - KIEDY zmiany, zasady, zwolnienia [25.01.2018] AKTUALIZACJA - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na i.pl Portal i.pl