Bezpłatne badania prenatalne dla każdej kobiety. Ministerstwo Zdrowia zniosło ograniczenie wiekowe

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Od środy 5 czerwca 2024 r. każda kobieta może bezpłatnie wykonać badania prenatalne. Ministerstwo Zdrowia zniosło ograniczenie wiekowe w programie badań prenatalnych. Do tej pory badania prenatalne mogły wykonać kobiety od 35. roku życia.

Spis treści

Jaki jest koszt badań prenatalnych?

To dobra wiadomość dla osób starających się o dziecko. Resort zdrowia zniósł ograniczenia wiekowe w programie badań prenatalnych. Od środy 5 czerwca 2024 r. każda kobieta może bezpłatnie wykonać badania prenatalne – niezależnie od wieku. Informacja pojawiła się na koncie Ministerstwa Zdrowia na portalu X (dawniej Twitter).

5 czerwca 2024 r. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych. Zniosło ono kryterium wieku kobiety przy kwalifikacji do udziału w programie badań prenatalnych. Dotychczas badania prenatalne mogły wykonać kobiety od 35. roku życia.

– Rodzice mają prawo wiedzieć, czy dziecko będzie zdrowe, czy też mamy jakiś problem – mówi dr Agnieszka Żalińska z Poradni Ciąży Wielopłodowej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

Kiedy robi się badania prenatalne w ciąży?

Rozporządzenie wskazuje terminy, w których powinny zostać wykonane priorytetowe badania prenatalne.

  • W przypadku badań biochemicznych to czas między 11. a 14. tygodniem ciąży.
  • USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych powinno zostać wykonane w I trymestrze pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży, a w II trymestrze między 18 a 22 tygodniem ciąży.
Ginekolog przeprowadzający badanie ultrasonograficzne
Badania prenatalne pozwalają na wczesne wykrycie wad płodu genetycznych i wrodzonych u płodu. freepik

Co ważne, do włączenia do programu badań prenatalnych nadal będzie wymagane skierowanie zawierające informacje o zaawansowaniu ciąży (w tygodniach) wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę.

Jeżeli istnieje konieczność wykonania badania genetycznego i pobrania materiału płodowego do badań genetycznych (biopsja trofoblastum, amniopunkcja, kordocenteza) wymagane jest skierowanie z informacją o wskazaniach do badania wraz z opisem nieprawidłowości i dołączonymi wynikami badań, wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę lub lekarza specjalisty wykonującego badania prenatalne.

Na czym polegają badania prenatalne?

Badania prenatalne pozwalają na wczesne wykrycie wad płodu genetycznych i wrodzonych u płodu oraz ich diagnostykę we wczesnym okresie ciąży, a także – w miarę możliwości – podjęcie leczenia jeszcze w okresie płodowym.

Badania prenatalne dzieli się na inwazyjne oraz nieinwazyjne, choć w większości przypadków diagnostyka prenatalna opiera się na metodach nieinwazyjnych, takich jak USG, testy podwójne, zintegrowane, potrójne i inne badania.

Według Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z programu może skorzystać ponad 210 tys. kobiet.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bezpłatne badania prenatalne dla każdej kobiety. Ministerstwo Zdrowia zniosło ograniczenie wiekowe - Strona Zdrowia

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl