Spis treści
Incydent z migrantami. W piątek rozmowa szefów MSWiA Polski i Niemiec
Czesław Mroczek przekazał ponadto w rozmowie z portalem Onet.pl, że w piątek dojdzie do rozmowy szefów resortów spraw wewnętrznych Polski i Niemiec.
Co ustalono ze stroną niemiecką?
Mówiąc zaś o wtorkowej rozmowie komendanta głównego Straży Granicznej z niemieckim odpowiednikiem, wiceszef MSWiA powiedział, że „rozmowa była dobra, mamy podobny ogląd sprawy”. – A mianowicie, że to działanie policjantów niemieckich było poza procedurami. Z całą pewnością nie zastosowali się oni do procedur dotyczących readmisji (procedury odsyłania migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granice, do państwa, z którego przybyli) – wyjaśnił polityk KO.
– Mamy porozumienie ze stroną niemiecką, że był to incydent, który nie może się powtórzyć – zapewnił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.
Straż Graniczna wydała komunikat w sprawie rozmowy. Niemcy wyrazili ubolewanie
W komunikacie wydanym około godz. 14:00 Straż Graniczna poinformowała, że komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Robert Bagan rozmawiał z prezydentem Prezydium Policji Federalnej Dieterem Romannem. „Tematem był incydent, do którego doszło 14 czerwca w Osinowie Dolnym, gdzie niemiecka Policja pozostawiła 5-os. rodzinę Afgańczyków, której odmówiono wjazdu do Niemiec” – podkreślono.
Straż Graniczna poinformowała, że „szefowie obu służb potwierdzili, że działania funkcjonariuszy niemieckiej Policji Federalnej nie odpowiadały przyjętym procedurom dotyczącym przyjmowania i przekazywania osób przez kraje sąsiednie, a sytuacja miała charakter incydentalny”.
Podkreślono, że „strona niemiecka wyraziła ubolewanie z powodu zaistniałego zdarzenia”. „Jak zapewnił prezydent Policji Federalnej, wszyscy kierownicy inspekcji Policji Federalnej w Niemczech zostali pouczeni o tym, że takie postępowanie nie ma prawa się powtórzyć” – napisano.
W komunikacie zaznaczono również, że „dodatkowo Straż Graniczna i niemiecka Policja Federalna będą współpracowały nad rozwiązaniami w obszarze wzajemnej komunikacji”.
„Swoje stanowisko przedstawił też prezydent dyrekcji Policji Federalnej w Berlinie C. Glade, wskazując na niedochowanie ustanowionych procedur przez podległych mu funkcjonariuszy” – napisała Straż Graniczna.
